reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Opóźnienia samorządów w aktualizowaniu ksiąg wieczystych

Opóźnienia samorządów w aktualizowaniu ksiąg wieczystych

Inwentaryzacja nieruchomości państwowych i samorządowych oraz ujawnianie ich rzeczywistego stanu prawnego w księgach wieczystych napotkała spore opóźnienia i nie zostanie zakończona w terminie – wynika z informacji przekazanych w bieżącym tygodniu do wiadomości Rady Ministrów.

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, która weszła w życie 19.11.2007 r., wymagała aby organy gospodarujące mieniem państwowym i samorządowym zaktualizowały wpisy w księgach wieczystych w terminie dwóch lat. Na realizację tego obowiązku przekazano 49 mln zł.

Wspomniany dwuletni termin właśnie upływa, natomiast zgodnie z treścią informacji przekazanych Rządowi podczas wtorkowego (17.11) posiedzenia, w księgach wieczystych ujawnione zostały jedynie nieruchomości:

- Skarbu Państwa - w 72 proc. ich powierzchni,

- województw – w 63 proc. ich powierzchni,

- powiatów – w proc. ich powierzchni,

- gmin – w 76 proc. ich powierzchni.

W marcu bieżącego roku NIK wykazała w raporcie, iż 60 proc. działek państwowych i 30 proc. samorządowych ma nieuregulowany stan prawny. Naganny wynik kontroli nie wystarczył jednak by organy gospodarujące mieniem dokonały wpisów w księgach wieczystych na czas. Powody? Brak wystarczających środków finansowych, który uniemożliwił zatrudnienie dodatkowych, odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz opóźnienia w inwentaryzacji nieruchomości.

Starostowie zastrzegają jednak, iż w ciągu dwóch lat obowiązywania ustawy niejednokrotnie sygnalizowali opóźnienia, oraz problem niedofinansowania nowych zadań. Mimo tych sygnałów, jak podkreślają, nie doczekali się żadnej reakcji ze strony władz.

Obecnie, w obliczu przesądzonego już niewykonania ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, Rząd rozważa zmiany, które zapewnią sprawną aktualizację stanu prawnego nieruchomości w najbliższym czasie. Proponuje się mianowicie:

- wprowadzenie przepisów które nałożą na podmioty gospodarujące mieniem permanentny obowiązek aktualizowania wpisów,

- zintegrowanie systemu informatycznego zawierającego dane ewidencji gruntów i budynków z elektronicznym systemem ksiąg wieczystych,

- wprowadzenie systemu kontroli i nadzoru nad wykonywaniem zadań związanych z inwentaryzacją nieruchomości oraz ujawnianiem ich stanu prawnego.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama