reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Opóźnienia samorządów w aktualizowaniu ksiąg wieczystych

Opóźnienia samorządów w aktualizowaniu ksiąg wieczystych

Inwentaryzacja nieruchomości państwowych i samorządowych oraz ujawnianie ich rzeczywistego stanu prawnego w księgach wieczystych napotkała spore opóźnienia i nie zostanie zakończona w terminie – wynika z informacji przekazanych w bieżącym tygodniu do wiadomości Rady Ministrów.

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, która weszła w życie 19.11.2007 r., wymagała aby organy gospodarujące mieniem państwowym i samorządowym zaktualizowały wpisy w księgach wieczystych w terminie dwóch lat. Na realizację tego obowiązku przekazano 49 mln zł.

Wspomniany dwuletni termin właśnie upływa, natomiast zgodnie z treścią informacji przekazanych Rządowi podczas wtorkowego (17.11) posiedzenia, w księgach wieczystych ujawnione zostały jedynie nieruchomości:

- Skarbu Państwa - w 72 proc. ich powierzchni,

- województw – w 63 proc. ich powierzchni,

- powiatów – w proc. ich powierzchni,

- gmin – w 76 proc. ich powierzchni.

W marcu bieżącego roku NIK wykazała w raporcie, iż 60 proc. działek państwowych i 30 proc. samorządowych ma nieuregulowany stan prawny. Naganny wynik kontroli nie wystarczył jednak by organy gospodarujące mieniem dokonały wpisów w księgach wieczystych na czas. Powody? Brak wystarczających środków finansowych, który uniemożliwił zatrudnienie dodatkowych, odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz opóźnienia w inwentaryzacji nieruchomości.

Starostowie zastrzegają jednak, iż w ciągu dwóch lat obowiązywania ustawy niejednokrotnie sygnalizowali opóźnienia, oraz problem niedofinansowania nowych zadań. Mimo tych sygnałów, jak podkreślają, nie doczekali się żadnej reakcji ze strony władz.

Obecnie, w obliczu przesądzonego już niewykonania ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, Rząd rozważa zmiany, które zapewnią sprawną aktualizację stanu prawnego nieruchomości w najbliższym czasie. Proponuje się mianowicie:

- wprowadzenie przepisów które nałożą na podmioty gospodarujące mieniem permanentny obowiązek aktualizowania wpisów,

- zintegrowanie systemu informatycznego zawierającego dane ewidencji gruntów i budynków z elektronicznym systemem ksiąg wieczystych,

- wprowadzenie systemu kontroli i nadzoru nad wykonywaniem zadań związanych z inwentaryzacją nieruchomości oraz ujawnianiem ich stanu prawnego.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama