REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opóźnienia samorządów w aktualizowaniu ksiąg wieczystych

AMarek

REKLAMA

Inwentaryzacja nieruchomości państwowych i samorządowych oraz ujawnianie ich rzeczywistego stanu prawnego w księgach wieczystych napotkała spore opóźnienia i nie zostanie zakończona w terminie – wynika z informacji przekazanych w bieżącym tygodniu do wiadomości Rady Ministrów.

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, która weszła w życie 19.11.2007 r., wymagała aby organy gospodarujące mieniem państwowym i samorządowym zaktualizowały wpisy w księgach wieczystych w terminie dwóch lat. Na realizację tego obowiązku przekazano 49 mln zł.

REKLAMA

Wspomniany dwuletni termin właśnie upływa, natomiast zgodnie z treścią informacji przekazanych Rządowi podczas wtorkowego (17.11) posiedzenia, w księgach wieczystych ujawnione zostały jedynie nieruchomości:

- Skarbu Państwa - w 72 proc. ich powierzchni,

- województw – w 63 proc. ich powierzchni,

- powiatów – w proc. ich powierzchni,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- gmin – w 76 proc. ich powierzchni.

REKLAMA

W marcu bieżącego roku NIK wykazała w raporcie, iż 60 proc. działek państwowych i 30 proc. samorządowych ma nieuregulowany stan prawny. Naganny wynik kontroli nie wystarczył jednak by organy gospodarujące mieniem dokonały wpisów w księgach wieczystych na czas. Powody? Brak wystarczających środków finansowych, który uniemożliwił zatrudnienie dodatkowych, odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz opóźnienia w inwentaryzacji nieruchomości.

Starostowie zastrzegają jednak, iż w ciągu dwóch lat obowiązywania ustawy niejednokrotnie sygnalizowali opóźnienia, oraz problem niedofinansowania nowych zadań. Mimo tych sygnałów, jak podkreślają, nie doczekali się żadnej reakcji ze strony władz.

Obecnie, w obliczu przesądzonego już niewykonania ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, Rząd rozważa zmiany, które zapewnią sprawną aktualizację stanu prawnego nieruchomości w najbliższym czasie. Proponuje się mianowicie:

- wprowadzenie przepisów które nałożą na podmioty gospodarujące mieniem permanentny obowiązek aktualizowania wpisów,

- zintegrowanie systemu informatycznego zawierającego dane ewidencji gruntów i budynków z elektronicznym systemem ksiąg wieczystych,

- wprowadzenie systemu kontroli i nadzoru nad wykonywaniem zadań związanych z inwentaryzacją nieruchomości oraz ujawnianiem ich stanu prawnego.

samorzad.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA