REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkoły będą badane pod względem jakości pracy i kształcenia

REKLAMA

System badania i oceny jakości kształcenia oraz pracy szkół wprowadza nowe rozporządzenie ministra edukacji o nadzorze pedagogicznym, które wchodzi w życie w poniedziałek. Określa ono m.in. zakres wymagań stawianych szkole i ma służyć poprawie jakości jej działania.

Rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego wprowadzające nowy system oceny pracy szkół było tematem poniedziałkowego spotkania w Lublinie wiceminister edukacji Krystyny Szumilas z dyrektorami szkół i placówek oświatowych Lubelszczyzny.

REKLAMA

Jak tłumaczyła wiceminister chodzi m.in. o zbadanie, czy działania prowadzone w szkole sprzyjają efektom kształcenia, czy powodują, że uczniowie osiągają coraz lepsze wyniki i są coraz lepiej przygotowani do dorosłego życia we współczesnym świecie.

REKLAMA

Badanie pracy szkoły - nazywane w rozporządzeniu ewaluacją - będzie dotyczyć czterech różnych obszarów jej działania. Badane będą: efekty pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, procesy i działania prowadzone w szkole służące jej rozwojowi, funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym a zwłaszcza w zakresie współpracy z rodzicami oraz jakość zarządzania daną placówką.

Szkoła w każdym z tych obszarów podlegać będzie ocenie, której skala została określona od poziomu A (bardzo o wysoki stopień spełniania wymagań) do poziomu E (bardzo niski). Jeśli dla choćby jednego z badanych obszarów ustalony zostanie wynik na poziomie E, w szkole będzie musiał być opracowany i przeprowadzony w tej dziedzinie plan naprawczy.

Ewaluację szkół i placówek oświatowych będą przeprowadzać wyspecjalizowane grupy wizytatorów z kuratoriów oświaty. Badanie to ma się odbywać co najmniej raz na pięć lat w danej szkole. Raport z ewaluacji będzie przekazywany dyrektorowi oraz organowi prowadzącemu szkołę czy placówkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśliła Szumilas, rozporządzenie wprowadza narzędzia do badania i oceny pracy szkoły, czego dotąd brakowało i dlatego dotychczasowy nadzór i kontrola wizytatorów w szkołach dotyczyła głównie spraw prawno-organizacyjnych. "Po raz pierwszy spisano w rozporządzeniu wymagania stawiane polskiej szkole" - powiedziała Szumilas.

Wiceminister dodała, że wymagania wobec szkół dotyczą wielu różnych spraw, m.in. osiągania jak najlepszych wyników na miarę możliwości uczniów, aktywizowania uczniów, indywidualizowania nauczania, współpracy z rodzicami, współpracy nauczycieli na rzecz uczniów.

Wgląd do raportu z ewaluacji będą mogli mieć rodzice, dla których - jak zapowiedziała Szumilas - raport ten może być dużą pomocą przy wyborze szkoły dla dziecka.

Rozporządzenie wprowadzające nowy system badania jakości pracy szkół minister edukacji Katarzyna Hall podpisała 7 października.

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA