REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczna karta metropolitalna

NiP

REKLAMA

Ważna w ponad dwudziestu gminach Śląska Karta Usług Publicznych zastąpi mieszkańcom aglomeracji katowickiej bilet miesięczny, kartę parkingową i biblioteczną.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele władz miast oraz Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Karta pełnić będzie funkcję elektronicznego instrumentu płatniczego w transakcjach bezgotówkowych. Może stać się również nośnikiem podpisu elektronicznego oraz dokumentem identyfikacyjnym w kontaktach mieszkańców z instytucjami publicznymi.

REKLAMA

REKLAMA

Śląska Kartą będzie można zapłacić m.in. za  korzystanie z komunikacji publicznej i parkingów. Możliwe będzie też opłacenie nią wstępu na wybrane imprezy kulturalne i sportowe. Będzie to karta typu bezdotykowego, z wtopionym mikroukładem elektronicznym.

Planowane na 2011 r. wdrożenie Karty ma – oprócz ułatwienia życia mieszkańcom – usprawnić system transportu zbiorowego w aglomeracji oraz ułatwić rozliczenia między przedsiębiorstwami komunikacyjnymi. Jest to o tyle istotne, że oprócz Tramwajów Śląskich SA – wspólnego dla miast GOP przewoźnika tramwajowego - w Komunalnym Związku Komunikacyjnym zrzeszonych jest kilkanaście przedsiębiorstw komunikacji autobusowej. Niestety, przynajmniej na razie, nie podjęto decyzji o dołączeniu do projektu żadnego przewoźnika kolejowego.

Projekt „Śląska Karta Usług Publicznych” jest w ok. 75 proc. współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą część kosztów ponoszą KZK GOP oraz poszczególne gminy. Łącznie na jego realizację przewidziano kwotę 107,5 mln zł.

Jak dotąd, najdłużej w Polsce z podobnego instrumentu korzystają mieszkańcy stolicy. Warszawska Karta Miejska funkcjonuje od 2001 r. i służy obecnie do kodowania na niej biletów komunikacji miejskiej (ważnych również w pociągach) oraz jako karta parkingowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne miasta stosujące tego typu rozwiazania to: Poznań (od 2003 r.), Gdańsk (od 2006 r.) oraz Kraków (od 2008 r.). Wprowadzenie kart planują także władze Łodzi i Wrocławia.

NiP

przemyslaw.niewiadomski(at)infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

REKLAMA

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

REKLAMA

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

Renta wdowia 2025 r. Gdzie złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń? Gdzie złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej?

1 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o tzw. rentę wdowią. Już pierwszego dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 700 wniosków o tzw. rentę wdowią.

REKLAMA