| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Elektroniczna karta metropolitalna

Elektroniczna karta metropolitalna

Ważna w ponad dwudziestu gminach Śląska Karta Usług Publicznych zastąpi mieszkańcom aglomeracji katowickiej bilet miesięczny, kartę parkingową i biblioteczną.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele władz miast oraz Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Karta pełnić będzie funkcję elektronicznego instrumentu płatniczego w transakcjach bezgotówkowych. Może stać się również nośnikiem podpisu elektronicznego oraz dokumentem identyfikacyjnym w kontaktach mieszkańców z instytucjami publicznymi.

Śląska Kartą będzie można zapłacić m.in. za  korzystanie z komunikacji publicznej i parkingów. Możliwe będzie też opłacenie nią wstępu na wybrane imprezy kulturalne i sportowe. Będzie to karta typu bezdotykowego, z wtopionym mikroukładem elektronicznym.

Planowane na 2011 r. wdrożenie Karty ma – oprócz ułatwienia życia mieszkańcom – usprawnić system transportu zbiorowego w aglomeracji oraz ułatwić rozliczenia między przedsiębiorstwami komunikacyjnymi. Jest to o tyle istotne, że oprócz Tramwajów Śląskich SA – wspólnego dla miast GOP przewoźnika tramwajowego - w Komunalnym Związku Komunikacyjnym zrzeszonych jest kilkanaście przedsiębiorstw komunikacji autobusowej. Niestety, przynajmniej na razie, nie podjęto decyzji o dołączeniu do projektu żadnego przewoźnika kolejowego.

Projekt „Śląska Karta Usług Publicznych” jest w ok. 75 proc. współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą część kosztów ponoszą KZK GOP oraz poszczególne gminy. Łącznie na jego realizację przewidziano kwotę 107,5 mln zł.

Jak dotąd, najdłużej w Polsce z podobnego instrumentu korzystają mieszkańcy stolicy. Warszawska Karta Miejska funkcjonuje od 2001 r. i służy obecnie do kodowania na niej biletów komunikacji miejskiej (ważnych również w pociągach) oraz jako karta parkingowa.

Inne miasta stosujące tego typu rozwiazania to: Poznań (od 2003 r.), Gdańsk (od 2006 r.) oraz Kraków (od 2008 r.). Wprowadzenie kart planują także władze Łodzi i Wrocławia.

NiP

przemyslaw.niewiadomski(at)infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »