reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Elektroniczna karta metropolitalna

Elektroniczna karta metropolitalna

Ważna w ponad dwudziestu gminach Śląska Karta Usług Publicznych zastąpi mieszkańcom aglomeracji katowickiej bilet miesięczny, kartę parkingową i biblioteczną.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele władz miast oraz Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Karta pełnić będzie funkcję elektronicznego instrumentu płatniczego w transakcjach bezgotówkowych. Może stać się również nośnikiem podpisu elektronicznego oraz dokumentem identyfikacyjnym w kontaktach mieszkańców z instytucjami publicznymi.

Śląska Kartą będzie można zapłacić m.in. za  korzystanie z komunikacji publicznej i parkingów. Możliwe będzie też opłacenie nią wstępu na wybrane imprezy kulturalne i sportowe. Będzie to karta typu bezdotykowego, z wtopionym mikroukładem elektronicznym.

Planowane na 2011 r. wdrożenie Karty ma – oprócz ułatwienia życia mieszkańcom – usprawnić system transportu zbiorowego w aglomeracji oraz ułatwić rozliczenia między przedsiębiorstwami komunikacyjnymi. Jest to o tyle istotne, że oprócz Tramwajów Śląskich SA – wspólnego dla miast GOP przewoźnika tramwajowego - w Komunalnym Związku Komunikacyjnym zrzeszonych jest kilkanaście przedsiębiorstw komunikacji autobusowej. Niestety, przynajmniej na razie, nie podjęto decyzji o dołączeniu do projektu żadnego przewoźnika kolejowego.

Projekt „Śląska Karta Usług Publicznych” jest w ok. 75 proc. współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą część kosztów ponoszą KZK GOP oraz poszczególne gminy. Łącznie na jego realizację przewidziano kwotę 107,5 mln zł.

Jak dotąd, najdłużej w Polsce z podobnego instrumentu korzystają mieszkańcy stolicy. Warszawska Karta Miejska funkcjonuje od 2001 r. i służy obecnie do kodowania na niej biletów komunikacji miejskiej (ważnych również w pociągach) oraz jako karta parkingowa.

Inne miasta stosujące tego typu rozwiazania to: Poznań (od 2003 r.), Gdańsk (od 2006 r.) oraz Kraków (od 2008 r.). Wprowadzenie kart planują także władze Łodzi i Wrocławia.

NiP

przemyslaw.niewiadomski(at)infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama