reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

Przekazujemy treść oświadczenia wiceministra rozwoju regionalnego Krzysztofa Hetmana w sprawie Sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej

Ideą Sieci Szerokopasmowej w Polsce Wschodniej jest stworzenie możliwości dostępu do Internetu na obszarach, gdzie budowa infrastruktury jest dla operatorów komercyjnych nieopłacalna. Podjęliśmy zatem decyzję o budowie za pieniądze publiczne sieci, która pozostanie własnością samorządów pięciu województw, które są beneficjentami projektu.

Przygotowanie projektu telekomunikacyjnego, wartego 300 mln euro, jest skomplikowane i musi być zrobione bardzo starannie. Od samego początku ściśle współpracujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz samorządami województw. Należy podkreślić, że czas który został do tej pory poświęcony na prace przygotowawcze nie jest czasem straconym. Nie grozi nam również utrata funduszy unijnych przeznaczonych na ten projekt.

Po podpisaniu trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy MRR, samorządami wojewódzkimi oraz 10 operatorami, zlecono i przygotowano inwentaryzację stanu infrastruktury szerokopasmowej w Polsce Wschodniej.

Następnie, w kwietniu 2008 r., zlecono przygotowanie studium wykonalności konsorcjum, w imieniu którego umowę podpisało DGA SA. Na studium składa się raport metodologiczny, 5 studiów wojewódzkich oraz 87 studiów powiatowych. Zgodnie z umową dokumenty powinny zostać przedłożone do 30 kwietnia 2009 r.

Pomimo wynikających z umowy dotkliwych sankcji finansowych, konsorcjum przedstawiło pierwszą niekompletną i zawierającą liczne błędy wersję studiów wojewódzkich dopiero w lipcu 2009 r. (bez studiów powiatowych).

Kolejna wersja studium przekazana przez konsorcjum pod koniec 2009 r. uległa poprawie, jednakże nadal nie zawierała studiów powiatowych i programów funkcjonalno-użytkowych. Umowa na wykonanie studium opiewa na 10 mln zł, dlatego MRR wymaga by było ono przygotowane w pełni profesjonalnie i rzetelnie.

Ponieważ samorządy będą odpowiedzialne za realizację i później funkcjonowanie projektu, MRR prowadzi z nimi ścisłą współpracę, m.in. przy odbiorze studium wykonalności.

W październiku 2009 r. zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów dotyczącym ich przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektu. W odpowiedzi uzyskaliśmy m.in. informację, że samorząd województwa podkarpackiego "nie dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi mogącymi zrealizować przedmiotowe zadanie".

Odnosząc się do harmonogramu projektu, należy zwrócić uwagę, że projekt musi być rozliczony do końca 2015 r. (a nie 2013). Powstałe opóźnienia nie poddają w wątpliwość możliwości realizacji projektu w tym czasie. Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w projekcie studium wykonalności faktyczne prace we wszystkich województwach powinny zakończyć się do końca 2014 r.

Ponadto w wyniku podpisania porozumienia UKE - TP SA pod koniec 2009 r. otworzyła się realna możliwość realizacji projektu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Taki model będzie ujęty w studium wykonalności.

Znaczące ułatwienia dla realizacji inwestycji przyniesie też nowa ustawa o Internecie szerokopasmowym, która obecnie jest w Sejmie. Rząd priorytetowo traktuje informatyzację kraju i upowszechnienie szerokopasmowego Internetu. Więcej na temat działań rządu w ramach programu "Polska Cyfrowa">>

Krzysztof Hetman Podsekretarz Stanu w MRR

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama