REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

REKLAMA

Przekazujemy treść oświadczenia wiceministra rozwoju regionalnego Krzysztofa Hetmana w sprawie Sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej

Ideą Sieci Szerokopasmowej w Polsce Wschodniej jest stworzenie możliwości dostępu do Internetu na obszarach, gdzie budowa infrastruktury jest dla operatorów komercyjnych nieopłacalna. Podjęliśmy zatem decyzję o budowie za pieniądze publiczne sieci, która pozostanie własnością samorządów pięciu województw, które są beneficjentami projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie projektu telekomunikacyjnego, wartego 300 mln euro, jest skomplikowane i musi być zrobione bardzo starannie. Od samego początku ściśle współpracujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz samorządami województw. Należy podkreślić, że czas który został do tej pory poświęcony na prace przygotowawcze nie jest czasem straconym. Nie grozi nam również utrata funduszy unijnych przeznaczonych na ten projekt.

Po podpisaniu trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy MRR, samorządami wojewódzkimi oraz 10 operatorami, zlecono i przygotowano inwentaryzację stanu infrastruktury szerokopasmowej w Polsce Wschodniej.

Następnie, w kwietniu 2008 r., zlecono przygotowanie studium wykonalności konsorcjum, w imieniu którego umowę podpisało DGA SA. Na studium składa się raport metodologiczny, 5 studiów wojewódzkich oraz 87 studiów powiatowych. Zgodnie z umową dokumenty powinny zostać przedłożone do 30 kwietnia 2009 r.

Pomimo wynikających z umowy dotkliwych sankcji finansowych, konsorcjum przedstawiło pierwszą niekompletną i zawierającą liczne błędy wersję studiów wojewódzkich dopiero w lipcu 2009 r. (bez studiów powiatowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna wersja studium przekazana przez konsorcjum pod koniec 2009 r. uległa poprawie, jednakże nadal nie zawierała studiów powiatowych i programów funkcjonalno-użytkowych. Umowa na wykonanie studium opiewa na 10 mln zł, dlatego MRR wymaga by było ono przygotowane w pełni profesjonalnie i rzetelnie.

Ponieważ samorządy będą odpowiedzialne za realizację i później funkcjonowanie projektu, MRR prowadzi z nimi ścisłą współpracę, m.in. przy odbiorze studium wykonalności.

REKLAMA

W październiku 2009 r. zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów dotyczącym ich przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektu. W odpowiedzi uzyskaliśmy m.in. informację, że samorząd województwa podkarpackiego "nie dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi mogącymi zrealizować przedmiotowe zadanie".

Odnosząc się do harmonogramu projektu, należy zwrócić uwagę, że projekt musi być rozliczony do końca 2015 r. (a nie 2013). Powstałe opóźnienia nie poddają w wątpliwość możliwości realizacji projektu w tym czasie. Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w projekcie studium wykonalności faktyczne prace we wszystkich województwach powinny zakończyć się do końca 2014 r.

Ponadto w wyniku podpisania porozumienia UKE - TP SA pod koniec 2009 r. otworzyła się realna możliwość realizacji projektu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Taki model będzie ujęty w studium wykonalności.

Znaczące ułatwienia dla realizacji inwestycji przyniesie też nowa ustawa o Internecie szerokopasmowym, która obecnie jest w Sejmie. Rząd priorytetowo traktuje informatyzację kraju i upowszechnienie szerokopasmowego Internetu. Więcej na temat działań rządu w ramach programu "Polska Cyfrowa">>

Krzysztof Hetman Podsekretarz Stanu w MRR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA