REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

REKLAMA

Przekazujemy treść oświadczenia wiceministra rozwoju regionalnego Krzysztofa Hetmana w sprawie Sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej

Ideą Sieci Szerokopasmowej w Polsce Wschodniej jest stworzenie możliwości dostępu do Internetu na obszarach, gdzie budowa infrastruktury jest dla operatorów komercyjnych nieopłacalna. Podjęliśmy zatem decyzję o budowie za pieniądze publiczne sieci, która pozostanie własnością samorządów pięciu województw, które są beneficjentami projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie projektu telekomunikacyjnego, wartego 300 mln euro, jest skomplikowane i musi być zrobione bardzo starannie. Od samego początku ściśle współpracujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz samorządami województw. Należy podkreślić, że czas który został do tej pory poświęcony na prace przygotowawcze nie jest czasem straconym. Nie grozi nam również utrata funduszy unijnych przeznaczonych na ten projekt.

Po podpisaniu trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy MRR, samorządami wojewódzkimi oraz 10 operatorami, zlecono i przygotowano inwentaryzację stanu infrastruktury szerokopasmowej w Polsce Wschodniej.

Następnie, w kwietniu 2008 r., zlecono przygotowanie studium wykonalności konsorcjum, w imieniu którego umowę podpisało DGA SA. Na studium składa się raport metodologiczny, 5 studiów wojewódzkich oraz 87 studiów powiatowych. Zgodnie z umową dokumenty powinny zostać przedłożone do 30 kwietnia 2009 r.

Pomimo wynikających z umowy dotkliwych sankcji finansowych, konsorcjum przedstawiło pierwszą niekompletną i zawierającą liczne błędy wersję studiów wojewódzkich dopiero w lipcu 2009 r. (bez studiów powiatowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna wersja studium przekazana przez konsorcjum pod koniec 2009 r. uległa poprawie, jednakże nadal nie zawierała studiów powiatowych i programów funkcjonalno-użytkowych. Umowa na wykonanie studium opiewa na 10 mln zł, dlatego MRR wymaga by było ono przygotowane w pełni profesjonalnie i rzetelnie.

Ponieważ samorządy będą odpowiedzialne za realizację i później funkcjonowanie projektu, MRR prowadzi z nimi ścisłą współpracę, m.in. przy odbiorze studium wykonalności.

REKLAMA

W październiku 2009 r. zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów dotyczącym ich przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektu. W odpowiedzi uzyskaliśmy m.in. informację, że samorząd województwa podkarpackiego "nie dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi mogącymi zrealizować przedmiotowe zadanie".

Odnosząc się do harmonogramu projektu, należy zwrócić uwagę, że projekt musi być rozliczony do końca 2015 r. (a nie 2013). Powstałe opóźnienia nie poddają w wątpliwość możliwości realizacji projektu w tym czasie. Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w projekcie studium wykonalności faktyczne prace we wszystkich województwach powinny zakończyć się do końca 2014 r.

Ponadto w wyniku podpisania porozumienia UKE - TP SA pod koniec 2009 r. otworzyła się realna możliwość realizacji projektu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Taki model będzie ujęty w studium wykonalności.

Znaczące ułatwienia dla realizacji inwestycji przyniesie też nowa ustawa o Internecie szerokopasmowym, która obecnie jest w Sejmie. Rząd priorytetowo traktuje informatyzację kraju i upowszechnienie szerokopasmowego Internetu. Więcej na temat działań rządu w ramach programu "Polska Cyfrowa">>

Krzysztof Hetman Podsekretarz Stanu w MRR

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA