REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

REKLAMA

Przekazujemy treść oświadczenia wiceministra rozwoju regionalnego Krzysztofa Hetmana w sprawie Sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej

Ideą Sieci Szerokopasmowej w Polsce Wschodniej jest stworzenie możliwości dostępu do Internetu na obszarach, gdzie budowa infrastruktury jest dla operatorów komercyjnych nieopłacalna. Podjęliśmy zatem decyzję o budowie za pieniądze publiczne sieci, która pozostanie własnością samorządów pięciu województw, które są beneficjentami projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie projektu telekomunikacyjnego, wartego 300 mln euro, jest skomplikowane i musi być zrobione bardzo starannie. Od samego początku ściśle współpracujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz samorządami województw. Należy podkreślić, że czas który został do tej pory poświęcony na prace przygotowawcze nie jest czasem straconym. Nie grozi nam również utrata funduszy unijnych przeznaczonych na ten projekt.

Po podpisaniu trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy MRR, samorządami wojewódzkimi oraz 10 operatorami, zlecono i przygotowano inwentaryzację stanu infrastruktury szerokopasmowej w Polsce Wschodniej.

Następnie, w kwietniu 2008 r., zlecono przygotowanie studium wykonalności konsorcjum, w imieniu którego umowę podpisało DGA SA. Na studium składa się raport metodologiczny, 5 studiów wojewódzkich oraz 87 studiów powiatowych. Zgodnie z umową dokumenty powinny zostać przedłożone do 30 kwietnia 2009 r.

Pomimo wynikających z umowy dotkliwych sankcji finansowych, konsorcjum przedstawiło pierwszą niekompletną i zawierającą liczne błędy wersję studiów wojewódzkich dopiero w lipcu 2009 r. (bez studiów powiatowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna wersja studium przekazana przez konsorcjum pod koniec 2009 r. uległa poprawie, jednakże nadal nie zawierała studiów powiatowych i programów funkcjonalno-użytkowych. Umowa na wykonanie studium opiewa na 10 mln zł, dlatego MRR wymaga by było ono przygotowane w pełni profesjonalnie i rzetelnie.

Ponieważ samorządy będą odpowiedzialne za realizację i później funkcjonowanie projektu, MRR prowadzi z nimi ścisłą współpracę, m.in. przy odbiorze studium wykonalności.

REKLAMA

W październiku 2009 r. zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów dotyczącym ich przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektu. W odpowiedzi uzyskaliśmy m.in. informację, że samorząd województwa podkarpackiego "nie dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi mogącymi zrealizować przedmiotowe zadanie".

Odnosząc się do harmonogramu projektu, należy zwrócić uwagę, że projekt musi być rozliczony do końca 2015 r. (a nie 2013). Powstałe opóźnienia nie poddają w wątpliwość możliwości realizacji projektu w tym czasie. Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w projekcie studium wykonalności faktyczne prace we wszystkich województwach powinny zakończyć się do końca 2014 r.

Ponadto w wyniku podpisania porozumienia UKE - TP SA pod koniec 2009 r. otworzyła się realna możliwość realizacji projektu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Taki model będzie ujęty w studium wykonalności.

Znaczące ułatwienia dla realizacji inwestycji przyniesie też nowa ustawa o Internecie szerokopasmowym, która obecnie jest w Sejmie. Rząd priorytetowo traktuje informatyzację kraju i upowszechnienie szerokopasmowego Internetu. Więcej na temat działań rządu w ramach programu "Polska Cyfrowa">>

Krzysztof Hetman Podsekretarz Stanu w MRR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA