REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady rejestracji pojazdów i wydawania praw jazdy

NiP

REKLAMA

We wtorek (16.02) weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Nowelizacja m.in. zwalnia właścicieli rejestrujących pojazd sprowadzony z zagranicy z obowiązku przedłożenia tłumaczenia przysięgłego dowodu rejestracyjnego wydanego w państwie zakupu pojazdu.

W praktyce oznacza to ułatwienia dla osób, które sprowadziły lub zamierzają sprowadzić do Polski samochód zakupiony w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

REKLAMA

Wydanie tego rozporządzenia (Dz.U. z 2010 r. Nr 14 poz. 72) jest efektem Dyrektywy 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów. Dyrektywa ta ujednoliciła formę i treść dowodów rejestracyjnych poprzez wprowadzenie kodów ułatwiających zrozumienie treści tych dokumentów i ich jednakowe stosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE.

W związku z wprowadzeniem Dyrektywy wymóg tłumaczenia treści dokumentów rejestracyjnych stał się bezprzedmiotowy.

Również w ostatni wtorek zaczęły obowiązywać dwa następne rozporządzenia Ministra Infrastruktury (z dnia 25 stycznia 2010 r.) nowelizujące przepisy w sprawach:

- wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdu (Dz.U. z 2010 r. Nr 14 poz. 75);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2010 r. Nr 14 poz. 76).

Nowelizacje te wprowadziły podwyżki opłat za wydanie:

- dowodu rejestracyjnego: z 48,00 zł do 54,00 zł

- kompletu nalepek legalizacyjnych: z 11,00 zł do 12,50 zł

- nalepki kontrolnej: z 16,50 zł do 18,50 zł

- pozwolenia czasowego przy rejestracji czasowej pojazdu z urzędu: z 12,00 zł do 13,50 zł

- pozwolenia czasowego na wniosek właściciela pojazdu: z 16,50 zł do 18,50 zł

oraz

- prawa jazdy: z 70,00 zł do 84,00 zł

- pozwolenia do kierowania tramwajem - z 20,00 zł do 24,00 zł

- międzynarodowego prawa jazdy – z 25,00 zł do 30,00 zł

Opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych nie uległy zmianie.

Konieczność podwyżek tłumaczona jest faktem, że powyższe opłaty pozostawały niezmieniane od 2004 r., a w przypadku praw jazdy od 2002 r.

NiP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA