Szkolne Ośrodki Kariery pomogą w wyborze zawodu
REKLAMA
Program pod nazwą "Swoją karierę zaczynam w gimnazjum" prowadzi Wydział Oświaty i Wychowania lubelskiego Ratusza. "Głównym założeniem jest pomoc uczniom gimnazjów w określeniu ich drogi zawodowej, ze szczególnym naciskiem na szkolnictwo zawodowe" - powiedział wicedyrektor wydziału Piotr Burek.
REKLAMA
W Szkolnych Ośrodkach Kariery gimnazjalistów będą wspierać specjaliści - doradcy zawodowi. Dla każdego uczestnika projektu przewidziano 15 godzin zajęć grupowych i dwie godziny spotkań indywidualnych z doradcą. Uczniowie będą m.in. poznawać specyfikę i uwarunkowania różnych zawodów, ale też prowadzone będą zajęcia i treningi poświęcone umiejętności podejmowania decyzji i rozwijania przedsiębiorczości. Doradcy zawodowi będą też pomagać uczniom w tworzeniu wizji i planów własnej edukacji zawodowej.
Program skierowany jest do uczniów, którzy mają trudności w nauce, w podjęciu decyzji o dalszej edukacji i istnieją obawy, że zakończą naukę na etapie gimnazjum. Ze Szkolnych Ośrodków Kariery skorzysta łącznie 450 uczniów (po 90 osób w każdym z pięciu gimnazjów), którzy będą do nich kierowani po konsultacjach z pedagogami szkolnymi i wychowawcami.
Burek zaznaczył, że projekt Szkolnych Ośrodków Kariery jest odpowiedzią na zgłaszane przez dyrektorów szkół problemy dotyczące szans edukacyjnych uczniów i ich umiejętności odnalezienia się na rynku pracy. Jak tłumaczył, choć zdecydowana większość absolwentów gimnazjów - w ostatnich latach ok. 60 proc. - wybiera licea ogólnokształcące, to jednak część z nich przerywa tam naukę (m.in. dlatego że szkoły te okazują się za trudne), a potem często rezygnuje z dalszej edukacji. Burek zaznaczył też, że absolwenci gimnazjów stanowią znaczny odsetek wśród bezrobotnych.
"Potrzebna jest tym młodym ludziom pomoc w rozeznaniu swoich możliwości i predyspozycji, aby mogli wybrać tę właściwą, jak najbardziej dla nich odpowiednią szkołę" - tłumaczył Burek.
Projekt "Swoją karierę zaczynam w gimnazjum" będzie kosztował ponad 350 tys. zł, z czego blisko 300 tys. zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szkolne Ośrodki Kariery będą powstawały w lubelskich gimnazjach po feriach zimowych, czyli od 1 marca, i będą działały do końca lipca tego roku.
PAP
REKLAMA
REKLAMA