Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych
REKLAMA
Od 2004 r. na terenie szpitala miejskiego w rudzkiej dzielnicy Bielszowice działa zakład tego typu zajmujący się praniem pościeli i ubrań rudzkich szpitali czy domów pomocy społecznej. W poniedziałek oficjalnie otwarto tam drugi taki zakład - usług szwalniczych - uzupełniający działalność pierwszego.
REKLAMA
Jak poinformował PAP rzecznik rudzkiego urzędu miejskiego Adam Nowak, w nowej szwalni 27 niepełnosprawnych osób pracuje na dwie zmiany od grudnia ub. roku. Wszystkie stanowiska pracy są dostosowane do rodzaju i stopnia ich niepełnosprawności.
O utworzeniu zakładu szwalniczego rudzcy radni zdecydowali we wrześniu 2009 r. Miasto dostało na ten cel blisko 2 mln zł dofinansowania z PFRON-u, samo dołożyło 970 tys. zł. Jeszcze w ub. roku rozpoczęto procedurę zakupu dla zakładu autobusu i samochodu dostawczego.
Utworzenie drugiego Zakładu Aktywności Zawodowej jest m.in. konsekwencją działalności pralni - ponieważ niszczoną środkami odkażającymi pościel trzeba często naprawiać, tę funkcję przejął właśnie nowy zakład.
Zatrudniająca obecnie 59 niepełnosprawnych osób pralnia ma 54 kontrahentów, również spoza Rudy Śląskiej, m.in. zakłady gastronomii i przemysłu spożywczego. Przyjmuje dwa razy więcej zleceń, niż pierwotnie planowano. Aby zwiększyć szanse na pozyskanie równie dużej liczby klientów przez nową szwalnię, wyposażono ją m.in. sterowaną komputerowo hafciarkę.
Rudzcy samorządowcy przekonują, że mimo obostrzeń w przepisach osoby niepełnosprawne warto zatrudniać. Wskazują m.in., że choć w powszechnej świadomości wiążę się to np. z wypełnianiem obszernej dokumentacji, od ub. roku uproszczono przepisy i ograniczono sprawozdawczość.
Ewentualne niedogodności dla pracodawców związane np. z prawem do nieco krótszego czasu pracy i dodatkowego urlopu niepełnosprawnych, może kompensować wsparcie finansowe z PFRON na przygotowanie stanowiska pracy i wypłacane pensje. Z doświadczenia rudzkich samorządowców wynika też, że pracownicy ci zwykle są niezwykle lojalni i zaangażowani.
Ruda Śląska od kilku lat podejmuje działania aktywizujące zawodowo niepełnosprawnych: prócz tworzenia Zakładów Aktywności Zawodowej, m.in. w ub. roku organizując konferencję "Równe szanse - równy start. Pracodawco, zatrudnij niepełnosprawnego".
W samym rudzkim magistracie zatrudnionych jest ponad 40 osób niepełnosprawnych. W regionalnym etapie konkursu "Lodołamacze 2009" propagującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych, urząd tego miasta został laureatem I miejsca w kategorii "Pracodawca Nieprzedsiębiorca".
PAP
REKLAMA
REKLAMA