REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wręczone nagrody Pro Publico Bono

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Fundacja Wzajemnej Pomocy "Barka", prof. Jerzy Regulski oraz Fundacja Ośrodka "Karta" otrzymali w niedzielę w Poznaniu Nagrody 20-lecia Odrodzenia Niepodległej Polski Pro Publico Bono. Wyróżnienia wręczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Adresatami konkursu na nagrodę Pro Publico Bono są organizacje obywatelskie, a skierowany jest on do ludzi, którzy są motorem zmian zachodzących w Polsce. Celem konkursu jest nagradzanie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw organizacji obywatelskich.

REKLAMA

REKLAMA

"Twórczość, solidarność i samorządność to idee, jakie nam przyświecają. Dzisiejsi laureaci są właśnie przedstawicielami tych działań. To ludzie, którzy reprezentują jasną stronę księżyca w najlepszym tego wymiarze - obywatelskim i samorządowym, bo jedno z drugim się łączy" - mówił podczas wręczania nagród w poznańskim Ratuszu Jerzy Buzek, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Fundacji Obywatelskiej Pro Publico Bono.

Nagrody 20-lecia Odrodzenia Niepodległej Polski Pro Publico Bono otrzymali: współtwórca polskiej samorządności prof. Jerzy Regulski, Barbara i Tomasz Sadowscy z Fundacji Wzajemnej Pomocy "Barka", która pomaga ludziom najuboższym, bezrobotnym i uzależnionym, oraz Zbigniew Gluza z Fundacji Ośrodka "Karta" - organizacji pozarządowej zajmującej się dokumentowaniem i upowszechnianiem najnowszej historii.

Prof. Regulski przyznał, że nagroda ta jest potwierdzeniem sensu jego działań z zakresie reformy samorządowej. "To, że samorząd odniósł tak duży sukces to nie nasza zasługa, lecz ludzi. Rolą reformatorów jest umożliwić ludziom pracę. A myśmy starali się to zrobić. To, że tak samorząd się rozwinął, tak wiele dobrego zrobił dla Polski, to zasługa przede wszystkim tych setek tysięcy ludzi, którzy w tych strukturach mieli możliwość działania. A te nagrody to taki miód na serce i to potwierdza sens tego co robiliśmy, sens życia. Nie można sobie wyobrazić większej satysfakcji i większej radości" - powiedział.

Wręczenie nagród Pro Publico Bono odbyło się podczas inauguracji kampanii społecznej "Rok Solidarności-Rok Samorządności". W ramach akcji zaplanowano cykl debat, sympozjów, działań artystycznych, służących podsumowaniu osiągnięć transformacji społeczno-gospodarczej, a przede wszystkim XX-lecia samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po raz pierwszy nagrody organizacji Pro Publico Bono wręczone zostały 11 listopada 1999 roku.

W dniach 8-9 marca w Poznaniu odbędzie się Kongres XX-lecia Samorządu Terytorialnego, w którym udział weźmie m.in. prezydent Lech Kaczyński oraz ponad 1,2 tys. wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Wśród zaproszonych gości są także: Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek, a także współtwórcy polskiej samorządności - prof. Michał Kulesza, prof. Jerzy Regulski oraz prof. Jerzy Stępień.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

REKLAMA

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

REKLAMA