REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki w 2010 r. otrzymają tylko nauczyciele

Góra-Ojczyk Jolanta

REKLAMA

Pracownicy służby cywilnej nie otrzymają podwyżek oraz dodatków specjalnych. Od września przyszłego roku wyższe pensje dostaną jedynie nauczyciele.

Większość osób pracujących w państwowej sferze budżetowej nie otrzyma podwyżek wynagrodzenia zasadniczego w 2010 roku. Tak wynika z projektu ustawy budżetowej na 2010 rok.

REKLAMA

Kwota bazowa dla m.in.: członków korpusu służby cywilnej, pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych, regionalnych izb obrachynkowych ma wynosić tyle, co obecnie, czyli 1835,35 zł. Nie wzrośnie również kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowa, m.in.: ministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu.

REKLAMA

Co prawda projekt budżetu przewiduje 1-proc. wzrost wynagrodzeń, ale złożą się na niego m.in. wzrost wynagrodzenia rocznego oraz podwyżki dla policjantów i funkcjonariuszy Służby Celnej. Celnikom podwyżki gwarantuje program Modernizacja Służby Celnej w latach 2009-2011. Brak podwyżek w administracji krytykuje NSZZ Solidarność. Związkowcy domagają się 3-proc. wzrostu płac.

Z kolei projekt tzw. ustawy okołobudżetowej zakłada likwidację dodatku specjalnego. Od 2008 roku otrzymują go wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej. W ubiegłym roku wynosił średnio 87 zł miesięcznie. W tym roku na pracowników i urzędników służby cywilnej zatrudnionych w policji, administracji skarbowej oraz inspekcjach wojewódzkich przypadnie średnio 47 zł miesięcznie, a w pozostałych urzędach - 34 zł.

Likwidację dodatku popiera Sławomir Brodziński, szef służby cywilnej. Jego zdaniem nie motywuje on urzędników do efektywnej pracy. Otrzymują go bowiem wszyscy, bez względu na stanowisko i zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ustawy budżetowej przewiduje jedynie wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Od 1 września 2010 r. kwota bazowa będąca podstawą wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli wzrośnie o 7 proc., czyli z obecnie obowiązujących 2286,75 zł do 2446, 82 zł. Od września przyszłego roku tyle wyniesie więc średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty.

REKLAMA

Natomiast nauczyciela kontraktowego wzrośnie z 2538 zł do prawie 2716 zł. Podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli nastąpi nie później niż do 30 września 2010 r. z wyrównaniem od 1 września. Z podwyżkami od września nie zgadza się Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

- Brak podwyżki od stycznia będzie skutkować mniejszym odpisem na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, gdyż przyjętą kwotą bazową do naliczania ZFŚS w 2010 roku będzie kwota bazowa ze stycznia 2009 r. - mówi Wojciech Jaranowski, rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA