REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia rozwoju metropolii przyjęta na Śląsku

REKLAMA

Strategię Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia" przyjął zrzeszający 14 śląskich i zagłębiowskich miast Górnośląski Związek Metropolitalny. Dokument ma stać się podstawą rozwoju aglomeracji katowickiej do 2025 r.

Strategia obejmuje zagadnienia: od promocji zmiany wizerunku metropolii, przez projekty infrastrukturalne dotyczące m.in. ochrony środowiska, transportu, komunikacji publicznej, po badania dotyczące jakości życia i jakości przestrzeni publicznej w aglomeracji. O zakończeniu prac nad opracowywanym od dwóch lat dokumentem poinformował PAP w środę rzecznik związku Krzysztof Krzemiński.

REKLAMA

REKLAMA

GZM działa od ponad dwóch lat, ma ułatwiać miastom aglomeracji m.in. wspólne planowanie i prowadzenie inwestycji oraz staranie się o środki na ich finansowanie. Jednym z pierwszych działań Związku było rozpoczęcie prac nad stworzeniem wspólnego systemu gospodarki odpadami, opartego m.in. na spalarniach odpadów. Budowę tego systemu - obok innych przedsięwzięć inwestycyjnych i nieinwestycyjnych - wpisano do strategii.

Kluczowymi zadaniami do realizacji przez metropolię uznano w dokumencie np. ubieganie się o organizację Wystawy Światowej EXPO po 2015 r., stworzenie Ośrodków Kultury Regionalnej, opracowanie wytycznych zagospodarowania przestrzennego metropolii oraz stworzenie programów: rozwoju gospodarczego, stypendialnego, polityki zdrowotnej, rekultywacji terenów poprzemysłowych i zaopatrzenia mieszkańców w energię.

REKLAMA

Wśród kluczowych przedsięwzięć transportowych o zasięgu metropolitalnym, również do zrealizowania lub koordynacji przez GZM, wymieniono: opracowanie studium transportowo-komunikacyjnego, budowę sieci międzynarodowych dworców autobusowych i szybkiej kolei regionalnej Dąbrowa Górnicza - Gliwice i Tychy - Pyrzowice, modernizację infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej oraz dokończenie Drogowej Trasy Średnicowej z Katowic do Gliwic wraz z jej rozbudową w stronę Jaworzna, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.

Uzupełniającymi działaniami GZM, sprzyjającymi poprawie wizerunku i jakości życia w aglomeracji, mają być: ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (z liderem - Katowicami), przygotowanie samodzielnych stoisk na EXPO w Korei w 2012 r. i Mediolanie w 2015 r., przeanalizowanie zasadności utworzenia Metropolitalnego Związku Transportu Publicznego, zbadanie opinii mieszkańców nt. jakości życia i preferencji dot. spędzania czasu, a także utworzenie stanowisk informacji o metropolii w urzędach tworzących ją miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne ważne dla metropolii projekty uzupełniające, które zgodnie ze strategią mają być przez nią koordynowane - to m.in.: budowa interaktywnego muzeum techniki lub astronautyki, opracowanie planu gospodarowania wodami, promocja energooszczędności i zielonej energii, budowa centrum zagospodarowania osadów ściekowych, opracowanie zasad pomagających zwalczać dzikie wysypiska.

GZM zamierza też utworzyć w obrębie swojej struktury jednostkę zarządzającą drogami o znaczeniu regionalnym oraz opracować dla miast aglomeracji wspólne programy rewitalizacji blokowisk, aktywizacji społeczno-gospodarczej centrów miast czy też koncepcję metropolitalnej sieci dróg rowerowych.

W strategii, obok projektów do realizacji przez metropolię, zapisano też 46 kluczowych i 65 uzupełniających przedsięwzięć do realizacji przez m.in.: samorządy poszczególnych miast i województwa wraz z ich jednostkami budżetowymi, uczelnie, zarządców dróg i prywatnych inwestorów, a także 4 zadania w przylegającej do miast GZM Czeladzi. Zdecydowana większość projektów wdrażanych lub koordynowanych przez Związek ma ruszyć przed 2015 r.

Wstępne założenia do Strategii pracownicy biura GZM opracowali na początku 2008 r. Ostateczna wersja dokumentu, nad którą prace koordynował socjolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Marek Szczepański, powstała m.in. w drodze uzgodnień z ponad setką przedstawicieli miast aglomeracji, konsultantów i ekspertów. Wraz z ukończeniem strategii swoją pracę zakończył dotychczasowy szef biura GZM Piotr Popiel. Jego następcą ma zostać b. wojewoda śląski Wojciech Czech. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA