REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia rozwoju metropolii przyjęta na Śląsku

REKLAMA

Strategię Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia" przyjął zrzeszający 14 śląskich i zagłębiowskich miast Górnośląski Związek Metropolitalny. Dokument ma stać się podstawą rozwoju aglomeracji katowickiej do 2025 r.

Strategia obejmuje zagadnienia: od promocji zmiany wizerunku metropolii, przez projekty infrastrukturalne dotyczące m.in. ochrony środowiska, transportu, komunikacji publicznej, po badania dotyczące jakości życia i jakości przestrzeni publicznej w aglomeracji. O zakończeniu prac nad opracowywanym od dwóch lat dokumentem poinformował PAP w środę rzecznik związku Krzysztof Krzemiński.

REKLAMA

REKLAMA

GZM działa od ponad dwóch lat, ma ułatwiać miastom aglomeracji m.in. wspólne planowanie i prowadzenie inwestycji oraz staranie się o środki na ich finansowanie. Jednym z pierwszych działań Związku było rozpoczęcie prac nad stworzeniem wspólnego systemu gospodarki odpadami, opartego m.in. na spalarniach odpadów. Budowę tego systemu - obok innych przedsięwzięć inwestycyjnych i nieinwestycyjnych - wpisano do strategii.

Kluczowymi zadaniami do realizacji przez metropolię uznano w dokumencie np. ubieganie się o organizację Wystawy Światowej EXPO po 2015 r., stworzenie Ośrodków Kultury Regionalnej, opracowanie wytycznych zagospodarowania przestrzennego metropolii oraz stworzenie programów: rozwoju gospodarczego, stypendialnego, polityki zdrowotnej, rekultywacji terenów poprzemysłowych i zaopatrzenia mieszkańców w energię.

REKLAMA

Wśród kluczowych przedsięwzięć transportowych o zasięgu metropolitalnym, również do zrealizowania lub koordynacji przez GZM, wymieniono: opracowanie studium transportowo-komunikacyjnego, budowę sieci międzynarodowych dworców autobusowych i szybkiej kolei regionalnej Dąbrowa Górnicza - Gliwice i Tychy - Pyrzowice, modernizację infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej oraz dokończenie Drogowej Trasy Średnicowej z Katowic do Gliwic wraz z jej rozbudową w stronę Jaworzna, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.

Uzupełniającymi działaniami GZM, sprzyjającymi poprawie wizerunku i jakości życia w aglomeracji, mają być: ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (z liderem - Katowicami), przygotowanie samodzielnych stoisk na EXPO w Korei w 2012 r. i Mediolanie w 2015 r., przeanalizowanie zasadności utworzenia Metropolitalnego Związku Transportu Publicznego, zbadanie opinii mieszkańców nt. jakości życia i preferencji dot. spędzania czasu, a także utworzenie stanowisk informacji o metropolii w urzędach tworzących ją miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne ważne dla metropolii projekty uzupełniające, które zgodnie ze strategią mają być przez nią koordynowane - to m.in.: budowa interaktywnego muzeum techniki lub astronautyki, opracowanie planu gospodarowania wodami, promocja energooszczędności i zielonej energii, budowa centrum zagospodarowania osadów ściekowych, opracowanie zasad pomagających zwalczać dzikie wysypiska.

GZM zamierza też utworzyć w obrębie swojej struktury jednostkę zarządzającą drogami o znaczeniu regionalnym oraz opracować dla miast aglomeracji wspólne programy rewitalizacji blokowisk, aktywizacji społeczno-gospodarczej centrów miast czy też koncepcję metropolitalnej sieci dróg rowerowych.

W strategii, obok projektów do realizacji przez metropolię, zapisano też 46 kluczowych i 65 uzupełniających przedsięwzięć do realizacji przez m.in.: samorządy poszczególnych miast i województwa wraz z ich jednostkami budżetowymi, uczelnie, zarządców dróg i prywatnych inwestorów, a także 4 zadania w przylegającej do miast GZM Czeladzi. Zdecydowana większość projektów wdrażanych lub koordynowanych przez Związek ma ruszyć przed 2015 r.

Wstępne założenia do Strategii pracownicy biura GZM opracowali na początku 2008 r. Ostateczna wersja dokumentu, nad którą prace koordynował socjolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Marek Szczepański, powstała m.in. w drodze uzgodnień z ponad setką przedstawicieli miast aglomeracji, konsultantów i ekspertów. Wraz z ukończeniem strategii swoją pracę zakończył dotychczasowy szef biura GZM Piotr Popiel. Jego następcą ma zostać b. wojewoda śląski Wojciech Czech. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA