reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Strategia rozwoju metropolii przyjęta na Śląsku

Strategia rozwoju metropolii przyjęta na Śląsku

Strategię Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia" przyjął zrzeszający 14 śląskich i zagłębiowskich miast Górnośląski Związek Metropolitalny. Dokument ma stać się podstawą rozwoju aglomeracji katowickiej do 2025 r.

Strategia obejmuje zagadnienia: od promocji zmiany wizerunku metropolii, przez projekty infrastrukturalne dotyczące m.in. ochrony środowiska, transportu, komunikacji publicznej, po badania dotyczące jakości życia i jakości przestrzeni publicznej w aglomeracji. O zakończeniu prac nad opracowywanym od dwóch lat dokumentem poinformował PAP w środę rzecznik związku Krzysztof Krzemiński.

GZM działa od ponad dwóch lat, ma ułatwiać miastom aglomeracji m.in. wspólne planowanie i prowadzenie inwestycji oraz staranie się o środki na ich finansowanie. Jednym z pierwszych działań Związku było rozpoczęcie prac nad stworzeniem wspólnego systemu gospodarki odpadami, opartego m.in. na spalarniach odpadów. Budowę tego systemu - obok innych przedsięwzięć inwestycyjnych i nieinwestycyjnych - wpisano do strategii.

Kluczowymi zadaniami do realizacji przez metropolię uznano w dokumencie np. ubieganie się o organizację Wystawy Światowej EXPO po 2015 r., stworzenie Ośrodków Kultury Regionalnej, opracowanie wytycznych zagospodarowania przestrzennego metropolii oraz stworzenie programów: rozwoju gospodarczego, stypendialnego, polityki zdrowotnej, rekultywacji terenów poprzemysłowych i zaopatrzenia mieszkańców w energię.

Wśród kluczowych przedsięwzięć transportowych o zasięgu metropolitalnym, również do zrealizowania lub koordynacji przez GZM, wymieniono: opracowanie studium transportowo-komunikacyjnego, budowę sieci międzynarodowych dworców autobusowych i szybkiej kolei regionalnej Dąbrowa Górnicza - Gliwice i Tychy - Pyrzowice, modernizację infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej oraz dokończenie Drogowej Trasy Średnicowej z Katowic do Gliwic wraz z jej rozbudową w stronę Jaworzna, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.

Uzupełniającymi działaniami GZM, sprzyjającymi poprawie wizerunku i jakości życia w aglomeracji, mają być: ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (z liderem - Katowicami), przygotowanie samodzielnych stoisk na EXPO w Korei w 2012 r. i Mediolanie w 2015 r., przeanalizowanie zasadności utworzenia Metropolitalnego Związku Transportu Publicznego, zbadanie opinii mieszkańców nt. jakości życia i preferencji dot. spędzania czasu, a także utworzenie stanowisk informacji o metropolii w urzędach tworzących ją miast.

Inne ważne dla metropolii projekty uzupełniające, które zgodnie ze strategią mają być przez nią koordynowane - to m.in.: budowa interaktywnego muzeum techniki lub astronautyki, opracowanie planu gospodarowania wodami, promocja energooszczędności i zielonej energii, budowa centrum zagospodarowania osadów ściekowych, opracowanie zasad pomagających zwalczać dzikie wysypiska.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama