REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące imprez masowych

REKLAMA

Od 1 kwietnia obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 23 marca 2010 r. w sprawie wymogów jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne podczas przebiegu imprez masowych.

Rozporządzenie określa wymogi w zakresie wyposażenia i wyszkolenia, zakres kontrolowania przez służby uprawnień osób do uczestnictwa w imprezach (kontrola biletów) oraz sposoby legitymowania osób, przeglądania ich bagaży, odzieży i usuwania osób zakłócających imprezę.

REKLAMA

REKLAMA

W katalogu elementów wyposażenia członków służb porządkowych i informacyjnych, rozporządzenie wymienia m.in łączność bezprzewodową, wykrywacze metalu, latarki elektryczne. W sytuacji poważniejszego zagrożenia można stosować środki przymusu bezpośredniego – kajdanki i ręczne miotacze gazu. Członkowie służb mogą sprawdzać bilety uczestników imprez, legitymować ich oraz kontrolować bagaże.

Rozporządzenie stanowi również, iż w przypadku znalezienia w bagażu przedmiotów, których wnoszenie na teren imprezy jest niedozwolone członek służby porządkowej obligatoryjnie usuwa właściciela bagażu z terenu imprezy. Jeżeli zaś są to przedmioty z gatunku niebezpiecznych – właściciel zostaje ujęty i przekazany Policji. Do kategorii przedmiotów niebezpiecznych zaliczono również: napoje alkoholowe, środki odurzające, substancje psychotropowe.

Nowy akt prawny szczegółowo określa obowiązkowe tematy szkoleń kierowników do spraw bezpieczeństwa oraz członków służb porządkowych i informacyjnych. Wśród zagadnień tematycznych przewidzianych dla szkolonych kierowników znalazły się zarówno takie, które ściśle wiążą się z tematyką imprez masowych jak i zagadnienia prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, wykroczeń, kryminologii, kryminalistyki, socjologii, psychologii. Członkowie służb będą natomiast musieli poznać m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy, zasady ochrony przeciwpożarowej oraz techniki interwencyjne.

REKLAMA

Rozporządzenie Rady Ministrów z 23 marca 2010 r. w sprawie wymogów jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne wydane zostało na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2009 roku – o bezpieczeństwie imprez masowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 6 kwietnia obowiązuje także nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2 marca 2010 w sprawie przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych. Natomiast 21 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2010 w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA