reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > TK uznał roszczenia za brak lokalu socjalnego

TK uznał roszczenia za brak lokalu socjalnego

Eksmitowany ma prawo żądać od gminy odszkodowania, jeżeli nie dostał od niej lokalu socjalnego. Przepisy w tej sprawie są zgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

TK rozpoznawał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Grudziądzu, dotyczące zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nią, właściciel lokalu, który po eksmisji nie otrzymał lokalu socjalnego ma prawo żądać od gminy odszkodowania.

Sytuacja taka miała miejsce w Grudziądzu, gdzie sąd przyznał grupie eksmitowanych lokatorów prawo do lokali socjalnych. Nakazał wstrzymać wobec nich wykonanie wyroku opuszczenia lokali do czasu złożenia im przez gminę oferty najmu lokali socjalnych. Gmina odmówiła i wyjaśniała, że takich lokali nie ma. Nie zgodziła się też na wypłatę odszkodowania lokatorom.

Zdaniem sądu, który zwrócił się z pytaniem do TK, "ustawodawca przerzucił wyłącznie na gminy ciężar ponoszenia konsekwencji braku lokali socjalnych na rynku. Nie stworzył żadnego sprawnie działającego systemu, pozwalającego na zaangażowanie środków z budżetu państwa, dzięki któremu gminy mogłyby pozyskiwać środki publiczne na stworzenie odpowiedniego dostępu obywateli do lokali socjalnych". Według sądu taka regulacja prawna jest niezgodna z konstytucją.

TK był jednak innego zdania i orzekł, że zakwestionowane przez grudziądzki sąd przepisy ustawy o ochronie lokatorów, są konstytucyjne.

Trybunał podkreślił, że jednym z podstawowych zadań gminy jest zaspokajanie potrzeb jej mieszkańców, w tym dostarczenie lokali socjalnych osobom, wobec których sąd wydał wyrok eksmisji.

"Obowiązek najmu lokali socjalnych został wprowadzony już w ustawie o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych z 1994 r. Nie można więc uznać, że obowiązek wypłaty odszkodowań za ich brak jest nowym zadaniem gmin, stanowi jedynie konsekwencję braku realizacji jednego z jej podstawowych zadań własnych" - uzasadnił wyrok TK.

Trybunał nie podzielił też wątpliwości grudziądzkiego sądu, co do braku wspierania gmin przez budżet państwa. Podkreślił, że gminy mogą ubiegać się o dotacje celowe z budżetu państwa na zapewnienie lokali socjalnych.

"Wsparcie dla gmin polega na refundacji części wydatków poniesionych na budowę lub pozyskanie m.in. lokali socjalnych" - powiedział prezes TK sędzia Bohdan Zdziennicki. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama