Międzynarodowa współpraca samorządów
REKLAMA
Umowę, podczas trwającego w Szczecinie I Międzynarodowego Forum Samorządowego, podpisali marszałek woj. zachodniopomorskiego Władysław Husejko oraz zastępca przewodniczącego Mińskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Wiktor Szczećko.
REKLAMA
REKLAMA
W dokumencie napisano m.in., że współpraca między dwoma regionami obejmować będzie wymianę doświadczeń gospodarczych, prezentowanie dorobku kulturalnego stron, organizowanie wspólnych imprez sportowych. Umowa ma dotyczyć również wymiany młodzieży oraz doświadczeń obu samorządów czy wspólnego realizowania projektów dotyczących ochrony środowiska. Strony zapowiedziały, że utworzą zespół roboczy odpowiedzialny za koordynację obustronnych przedsięwzięć.
"Dzięki tej umowie będziemy mogli wzajemnie obserwować, to co się dobrego dzieje w naszych regionach, nowe inwestycje czy rozwój istniejących już przedsiębiorstw. To dobra okazja, by przyjrzeć się rozwojowi gospodarki na Białorusi, szczególnie w Obwodzie Mińskim" - powiedział po podpisaniu dokumentu dziennikarzom Szczećko. Podkreślił, powołując się na oceny ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, że na Białorusi obserwuje się "bardzo dobry klimat inwestycyjny"
Forum Samorządowe organizowane jest corocznie w Szczecinie od sześciu lat. W tym roku po raz pierwszy ma formułę międzynarodową.
Szczecińskie spotkania mają na celu wymianę poglądów, opinii i doświadczeń z zakresu funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, a także tworzenie przyjaznego klimatu, sprzyjającego rozwojowi współpracy między nimi.
REKLAMA
Szefowa Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Huebner w swoim wystąpieniu podczas Forum podkreślała rosnącą rolę samorządów w zjednoczonej Europie. "W dobie globalizacji władze lokalne stają się coraz bardziej znaczącymi aktorami" - mówiła. Jak przekonywała, wskazuje na to ich coraz większy udział w budżecie unijnym.
Głównym tematem tegorocznego Forum jest rola samorządu w realizacji Partnerstwa Wschodniego, inicjatywy zmierzającej do zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. W programie Partnerstwa uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.
Uczestnicy spotkania dyskutują także o współpracy międzynarodowej samorządów terytorialnych. W kręgu ich zainteresowań jest też sposób finansowania samorządu w Polsce, na Ukrainie i w Niemczech.
W tegorocznym Forum bierze udział około 300 osób, w tym samorządowcy i naukowcy z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec.
REKLAMA
REKLAMA