REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podlaskie chce rozpocząć budowę regionalnego lotniska

REKLAMA

Jeszcze w tym roku samorząd województwa podlaskiego chciałby podpisać umowę na sfinansowanie ze środków unijnych budowy lotniska regionalnego - poinformował w środę na konferencji prasowej w Białymstoku marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Marszałek otrzymał w środę wydaną w piątek przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska. To dokument, który przesądza o lokalizacji lotniska w okolicach wsi Sawino - Saniki - Bagienki w gminie Tykocin.

REKLAMA

O taką lokalizację zabiegały samorządowe władze województwa, na nią - jako najlepszą ze względów środowiskowych - wskazywał przygotowany przez konsorcjum firm Arup - Ekoton raport o oddziaływaniu na środowisko i na taką lokalizację została wydana decyzja środowiskowa.

"Podtrzymuję, że była to najlepsza z możliwych lokalizacji i potwierdzeniem słusznej decyzji zarządu (województwa - PAP) jest wydanie dla niej pozytywnej decyzji środowiskowej" - powiedział marszałek.

Tymczasem ekolodzy zapowiedzieli, że zaskarżą tę decyzję do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, bo uważają, że materiał, na podstawie którego została wydana, jest zły i niewystarczający.

REKLAMA

Marszałek Jarosław Dworzański powiedział w środę, że decyzja środowiskowa ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że mogą być prowadzone dalsze prace nad przygotowywaniem inwestycji. Przypomniał, że ekolodzy mają miesiąc na zaskarżenie decyzji. "Jestem przekonany, że decyzja (środowiskowa - PAP) spełnia wszystkie wymogi prawa w tym zakresie" - mówił Dworzański i podkreślał, że to nie samorząd ma udowodnić, że prawo zostało naruszone, ale ci, którzy to będą kwestionować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że spodziewa się odwołań. Mówił jednak, że "na terenach cennych przyrodniczo można realizować takie projekty" jak lotnisko, bo nie jest to zabronione, trzeba jednak wykazać, że zostało zrobione wszystko, żeby zminimalizować skutki inwestycji dla środowiska oraz to, że przeanalizowano warianty alternatywne.

REKLAMA

Marszałek poinformował, że podlaskie lotnisko regionalne ma być "nowoczesne z super nowoczesnym oprzyrządowaniem nawigacyjnym", bo kwestie bezpieczeństwa startów i lądowań są najważniejsze. Mówił, że lokalizacja w gminie Tykocin daje szanse na rozwijanie podlaskiego portu regionalnego w przyszłości. "Dzisiaj zależy nam na budowie pasa startowego o długości 2,5 km, terminala pasażerskiego niezbyt skomplikowanego, niezbyt okazałego, który zapewni obsługę pasażerów na odpowiednim poziomie, zaplecza technicznego służb ratowniczych" - mówił marszałek.

Dyrektor RDOŚ w Białymstoku dr Lech Magrel przypomniał, że decyzja została wydana, ale "wymusza" ona na inwestorze, którym jest samorząd województwa, sporządzenie ponownego, drugiego raportu oddziaływania na środowisko już na etapie pozwolenia na realizację inwestycji, bo dopiero wtedy będą znane szczegóły techniczne, np. kwestia nalotów samolotów, lądowań, poruszania się nad obszarami parków narodowych: Biebrzańskiego i Narwiańskiego, obszarami Natura 2000.

Magrel przypomniał też, że w decyzji środowiskowej jest zawarty zakaz latania samolotów nocą w okresach wiosennych i jesiennych migracji ptaków. Powiedział też, że według obecnych ekspertyz dotyczących ruchu na podlaskim lotnisku, w pierwszym okresie jego funkcjonowania jest mowa o dwóch startach i dwóch lądowaniach samolotów w ciągu doby. Pełną przepustowość lotnisko ma osiągnąć dopiero za niemal 40 lat - w 2049 roku.

Jak informowały wcześniej samorządowe władze województwa podlaskiego, budowa regionalnego lotniska ma kosztować 516-518 mln zł. Władze mają na ten cel 66 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Marszałek mówił w środę, że w tym programie na lotnisko jest wystarczająco środków.

Samorząd województwa chce rozstrzygnąć teraz przetarg na studium wykonalności lotniska, które określi m.in. analizę ruchu, koszty funkcjonowania, ma zawierać całą analizę ekonomiczną przedsięwzięcia. Do wtorku firmy startujące w tym przetargu mogą zgłaszać odwołania - poinformowało Biuro Inwestycji Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego. Trwają prace nad dokumentacją potrzebną do budowy. Jak powiedział marszałek, w tym roku ta dokumentacja raczej nie będzie gotowa. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA