REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podlaskie chce rozpocząć budowę regionalnego lotniska

REKLAMA

Jeszcze w tym roku samorząd województwa podlaskiego chciałby podpisać umowę na sfinansowanie ze środków unijnych budowy lotniska regionalnego - poinformował w środę na konferencji prasowej w Białymstoku marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Marszałek otrzymał w środę wydaną w piątek przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska. To dokument, który przesądza o lokalizacji lotniska w okolicach wsi Sawino - Saniki - Bagienki w gminie Tykocin.

REKLAMA

O taką lokalizację zabiegały samorządowe władze województwa, na nią - jako najlepszą ze względów środowiskowych - wskazywał przygotowany przez konsorcjum firm Arup - Ekoton raport o oddziaływaniu na środowisko i na taką lokalizację została wydana decyzja środowiskowa.

"Podtrzymuję, że była to najlepsza z możliwych lokalizacji i potwierdzeniem słusznej decyzji zarządu (województwa - PAP) jest wydanie dla niej pozytywnej decyzji środowiskowej" - powiedział marszałek.

Tymczasem ekolodzy zapowiedzieli, że zaskarżą tę decyzję do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, bo uważają, że materiał, na podstawie którego została wydana, jest zły i niewystarczający.

REKLAMA

Marszałek Jarosław Dworzański powiedział w środę, że decyzja środowiskowa ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że mogą być prowadzone dalsze prace nad przygotowywaniem inwestycji. Przypomniał, że ekolodzy mają miesiąc na zaskarżenie decyzji. "Jestem przekonany, że decyzja (środowiskowa - PAP) spełnia wszystkie wymogi prawa w tym zakresie" - mówił Dworzański i podkreślał, że to nie samorząd ma udowodnić, że prawo zostało naruszone, ale ci, którzy to będą kwestionować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że spodziewa się odwołań. Mówił jednak, że "na terenach cennych przyrodniczo można realizować takie projekty" jak lotnisko, bo nie jest to zabronione, trzeba jednak wykazać, że zostało zrobione wszystko, żeby zminimalizować skutki inwestycji dla środowiska oraz to, że przeanalizowano warianty alternatywne.

REKLAMA

Marszałek poinformował, że podlaskie lotnisko regionalne ma być "nowoczesne z super nowoczesnym oprzyrządowaniem nawigacyjnym", bo kwestie bezpieczeństwa startów i lądowań są najważniejsze. Mówił, że lokalizacja w gminie Tykocin daje szanse na rozwijanie podlaskiego portu regionalnego w przyszłości. "Dzisiaj zależy nam na budowie pasa startowego o długości 2,5 km, terminala pasażerskiego niezbyt skomplikowanego, niezbyt okazałego, który zapewni obsługę pasażerów na odpowiednim poziomie, zaplecza technicznego służb ratowniczych" - mówił marszałek.

Dyrektor RDOŚ w Białymstoku dr Lech Magrel przypomniał, że decyzja została wydana, ale "wymusza" ona na inwestorze, którym jest samorząd województwa, sporządzenie ponownego, drugiego raportu oddziaływania na środowisko już na etapie pozwolenia na realizację inwestycji, bo dopiero wtedy będą znane szczegóły techniczne, np. kwestia nalotów samolotów, lądowań, poruszania się nad obszarami parków narodowych: Biebrzańskiego i Narwiańskiego, obszarami Natura 2000.

Magrel przypomniał też, że w decyzji środowiskowej jest zawarty zakaz latania samolotów nocą w okresach wiosennych i jesiennych migracji ptaków. Powiedział też, że według obecnych ekspertyz dotyczących ruchu na podlaskim lotnisku, w pierwszym okresie jego funkcjonowania jest mowa o dwóch startach i dwóch lądowaniach samolotów w ciągu doby. Pełną przepustowość lotnisko ma osiągnąć dopiero za niemal 40 lat - w 2049 roku.

Jak informowały wcześniej samorządowe władze województwa podlaskiego, budowa regionalnego lotniska ma kosztować 516-518 mln zł. Władze mają na ten cel 66 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Marszałek mówił w środę, że w tym programie na lotnisko jest wystarczająco środków.

Samorząd województwa chce rozstrzygnąć teraz przetarg na studium wykonalności lotniska, które określi m.in. analizę ruchu, koszty funkcjonowania, ma zawierać całą analizę ekonomiczną przedsięwzięcia. Do wtorku firmy startujące w tym przetargu mogą zgłaszać odwołania - poinformowało Biuro Inwestycji Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego. Trwają prace nad dokumentacją potrzebną do budowy. Jak powiedział marszałek, w tym roku ta dokumentacja raczej nie będzie gotowa. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby poza sferą przygraniczną [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

  Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

  Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

  REKLAMA

  R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

  Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".

  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  REKLAMA