| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zielona Góra otrzymała 250 mln zł kredytu z EBI

Zielona Góra otrzymała 250 mln zł kredytu z EBI

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Zielonej Górze 250 mln zł kredytu na współfinansowanie długoterminowego planu inwestycyjnego miasta - poinformował PAP doradca prezydenta Zielonej Góry Tomasz Misiak.

Jak powiedział Misiak, miasto będzie spłacać zaciągnięte zobowiązania przez 20 lat od momentu otrzymania ostatniej transzy kredytu.

Dofinansowanie dotyczy rozpoczętych inwestycji i planowanych. Chodzi zwłaszcza o modernizację infrastruktury transportowej i dróg lokalnych, zwiększenie efektywności energetycznej (m.in. w zakresie oświetlenia ulic) oraz poprawę izolacji termicznej budynków publicznych.

Kredyt EBI umożliwi rozbudowę placówek oświatowych i infrastruktury rekreacyjnej. Ma także pomóc w zapewnieniu większej ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz odnowieniu budynków publicznych.

Największą z inwestycji, finansowanych m.in. przy udziale pieniędzy z EBI, jest budowa wielofunkcyjnego kompleksu sportowego z basenem i halą widowiskowo-sportową, który powstaje w Zielonej Górze.

Przewiduje się, że wszystkie inwestycje wspierane kredytem z EBI zostaną zakończone do końca 2013 roku.

Według prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, dzięki kredytowi z EBI miasto zyskuje ogromne możliwości dalszego rozwoju. "Kredyt ten zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe oraz stwarza szansę na zwiększenie atrakcyjności Zielonej Góry i podniesienie poziomu życia jej mieszkańców" - powiedział.

"W połączeniu z dotacjami unijnymi środki z EBI ułatwią realizację priorytetowych projektów, które przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności gospodarczej Zielonej Góry i poprawy jakości życia w mieście" - powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes EBI odpowiedzialna za działalność kredytową w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak dodała, dzięki nowym projektom powstaną także dodatkowe miejsca pracy, a miasto będzie mogło skuteczniej stawić czoła skutkom kryzysu gospodarczego.

Europejski Bank Inwestycyjny współpracuje z wieloma polskimi miastami, regionami i przedsiębiorstwami komunalnymi. Od 2007 roku udzielił im kredytów na 1,26 mld euro, łącznie z tym dla Zielonej Góry.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »