reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Warszawa będzie walczyć z kradzieżami rowerów

Warszawa będzie walczyć z kradzieżami rowerów

Od czwartku właściciele rowerów mogą zwrócić się do warszawskiej policji o bezpłatne oznakowanie swoich pojazdów. W ten sposób miasto chce ograniczyć liczbę kradzieży jednośladów.

Jak powiedziała dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor, unikatowy kod będzie nanoszony w trzech miejscach roweru - na ramie, na przednim widelcu i na ramieniu przekładni. Właściciele sprzętu o znacznej wartości będą mogli oznakować swój pojazd także w innych miejscach, np. na sztycach siodełka i kierownicy oraz obręczach kół. Dodatkowo na rowerze pojawią się nalepki informujące o tym, że pojazd został oznakowany.

Do znakowania policjanci będą używać tzw. engrawerów - miasto zakupiło 42 takie urządzenia. Wykorzystywana w nich mikroudarowa technologia pozwala na precyzyjne wygrawerowanie oznaczenia, które powoduje zmiany w strukturze materiału - można je wykryć nawet po zatarciu znaków na powierzchni.

Policja będzie też prowadzić komputerową bazę danych oznakowanych jednośladów. "Dzięki temu po odnalezieniu skradzionego roweru będzie można zidentyfikować jego prawowitego właściciela" - powiedziała Gawor.

Aby oznakować rower, zgłaszający się będzie musiał wylegitymować się dowodem jego zakupu oraz dokumentem tożsamości. "Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których złodziej chciałby "zalegalizować" posiadanie roweru, który ukradł" - powiedziała Gawor.

W ostatnim czasie rowery w Warszawie nie były znakowane. "Były pewne próby kilka lat temu, ale okazało się, że naniesiony numer można było usunąć. Nie było też bazy danych, a bez niej znakowanie jest całkowicie nieskuteczne" - powiedziała Gawor.

Nie wiadomo, jak dużo rowerów w Warszawie jest kradzionych. "Ludzie niezbyt często zgłaszają kradzież rowerów, bo szanse na ich odnalezienie są małe. Mam nadzieję, że ich znakowanie to zmieni" - powiedziała Gawor.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama