REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna emisja gminnych obligacji komunalnych

REKLAMA

12 mln zł chce pozyskać w 2010 roku gmina Łapy (Podlaskie) z emisji obligacji komunalnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje - poinformował w środę burmistrz Łap Roman Czepe.

Emisja nastąpi nie wcześniej niż w czerwcu br. Harmonogram zostanie określony dopiero wtedy, gdy miasto podpisze umowę z bankiem - organizatorem emisji - poinformowała PAP skarbnik miasta Anna Sokół. Miasto już zaczęło wysyłać do banków zaproszenia do złożenia oferty.

REKLAMA

O emisji obligacji pod koniec kwietnia zdecydowali radni Łap. Uchwała trafi teraz do zaopiniowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku. Burmistrz spodziewa się pozytywnej opinii, gdyż Izba pozytywnie opiniowała miastu zaciąganie kredytów na ten rok. "A to przecież niejako zamienne" - zaznaczył.

Obligacje mają zastąpić kredyt, jaki w tym roku miało zaciągnąć miasto. Czepe poinformował, że planowany na ten rok deficyt to 15 mln zł; 12 mln zł ma być pozyskane z obligacji, miasto weźmie też 3 mln zł kredytu.

Na inwestycje gmina Łapy chce w 2010 roku wydać 8-9 mln zł, podobnie jak w 2009 roku - poinformował Czepe.

REKLAMA

Gmina Łapy wyemituje 12 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda. Ma to być emisja niepubliczna, skierowana do mniej niż 100 indywidualnych adresatów. Obligacje będą emitowane w sześciu seriach, po 2 mln zł każda. Planowane terminy wykupu: od 2012 do 2017 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieniądze z obligacji mają stanowić wkład własny do kilku inwestycji, które chce zrealizować gmina Łapy z dofinansowaniem z UE. Jak powiedział Czepe, na razie miasto nie chce konkretnie podawać, jakie to będą projekty. Powiedział jedynie, że chodzi m.in. o centrum turystyczno-rekreacyjne. Sokół dodała z kolie, że mają to być też inwestycje infrastrukturalne, takie jak drogi czy kanalizacja.

Generalnie miasto chce realizować inwestycje, które mają służyć nowym miejscom pracy oraz przyciąganiu inwestorów. Sytuacja na rynku pracy w Łapach jest trudna, gdyż w ostatnich latach przestały istnieć dwa największe zakłady pracy: Cukrownia Łapy oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego.

Anna Sokół podkreśliła, że wyemitowanie obligacji wydaje się być bardziej opłacalne niż zaciąganie kredytu; bardziej niż na korzyściach finansowych miastu zależy jednak na promocji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA