REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Katowicach przybędzie miejsc parkingowych

REKLAMA

Kilka tysięcy miejsc parkingowych ma przybyć w najbliższych latach w śródmieściu Katowic, głównie dzięki wspieranym przez miasto prywatnym inwestycjom. Samorządowcy pracują też nad kompleksowym systemem zarządzania ruchem w mieście.

Prezydent Katowic Piotr Uszok przyznał w środę, że potrzeby parkingowe w centrum miasta szacowane są na kilkanaście tysięcy miejsc i planowane inwestycje nie rozwiążą problemu. Równolegle jednak planowane są takie zmiany w komunikacji, które zachęcą kierowców do szerszego korzystania z transportu zbiorowego.

REKLAMA

Przed miesiącem katowiccy samorządowcy zaprosili na specjalne seminarium wiodące firmy z branży parkingowej w Polsce. Zainteresowanych było 11 inwestorów. Wkrótce ruszą procedury wyłonienia partnera lub partnerów, którzy we współpracy z miastem wybudują i będą eksploatować dwa podziemne parkingi.

REKLAMA

Chodzi o dwa dwu- lub trzykondygnacyjne parkingi na 450 i 550 samochodów, które miałyby powstać przy ulicy Dworcowej, w rejonie starego dworca kolejowego (docelowo będzie to miejsce zamknięte dla ruchu samochodów) oraz w sąsiedztwie Gmachu Sejmu Śląskiego - pod placem Bolesława Chrobrego, na którym stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Miasto zakłada budowę obiektów o powierzchni 4,6 tys. m kw. każdy. Popyt na miejsca parkingowe w pierwszym obiekcie ma zapewnić bliskość hoteli Diament i Monopol, biur i sklepów oraz teatru i muzeum. Miejsca na drugim mieliby zapełnić m.in. pracownicy i interesanci pobliskich urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego.

Plan zakłada, że partnerzy do budowy parkingów będą wyłonieni jeszcze w tym roku, potem rozpocznie się projektowanie i budowa, która potrwa do 2013 r. Parkingi będą płatne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uszok nie wykluczył, że jeżeli podyktowana względami biznesowymi cena za parkowanie będzie wyższa od społecznie akceptowalnej, samorząd rozważy dopłacanie do eksploatacji parkingów. Zastrzegł jednak, że takie decyzje wymagają ostrożności i odpowiedzialności.

REKLAMA

Docelowo władze Katowic chcą również tak powiązać ze sobą ceny podziemnych i naziemnych parkingów, by nie różniły się one znacząco. Chodzi o to, by kierowcy chcieli korzystać z podziemnych parkingów, zamiast szukać tańszych lub bezpłatnych miejsc na ulicznych parkingach. Obecnie za pierwszą godzinę parkowania w centrum Katowic płaci się 1,50 zł - na parkingach podziemnych i prywatnych zwykle nawet ponad dwukrotnie drożej.

Prezydent Katowic uważa, że w przyszłości strefa płatnego parkowania w śródmieściu będzie się powiększać. Jako jeden z priorytetów władz wskazał stworzenie takiego systemu komunikacji, by opłacało się zostawiać samochody na obrzeżach miasta i dojeżdżać do centrum tramwajem lub autobusem.

Jak mówił Uszok, w ostatnich sześciu latach samorząd wydał 55 mln zł na remonty ulic i chodników w centrum; uporządkowano istniejące miejsca parkingowe i utworzono nowe. Teraz specjaliści pracują nad założeniami kompleksowego systemu zarządzania ruchem w mieście; jego częścią ma być m.in. system informacji o dostępności wolnych miejsc parkingowych w różnych częściach miasta. Chodzi również o nadanie priorytetu komunikacji tramwajowej, która także ma być modernizowana.

Oprócz dwóch podziemnych parkingów, do budowy których inwestorów szukają władze miasta, w najbliższych latach mają powstać także inne parkingi. Jest to związane z rozpoczynającą się w przyszłym roku wielką przebudową centrum Katowic. Parkingi - każdy na 200 miejsc - zaplanowano pod przebudowanym katowickim Rynkiem oraz miejskim obiektem wielofunkcyjnym, który ma pojawić się na Rynku.

Ponadto tysiąc miejsc parkingowych ma pojawić się w kompleksie nowego katowickiego dworca kolejowego, którego budowa, połączona ze stworzeniem obok kompleksu handlowo-usługowego, ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć w 2012. Realizuje ją prywatny inwestor, który porozumiał się w tej sprawie z PKP.

Kolejne tysiąc miejsc planowanych jest w tzw. strefie kultury. Chodzi o teren byłej kopalni "Katowice", w pobliżu hali widowiskowo-sportowej "Spodek". Ma tam powstać Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz nowe siedziby Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Nowy, wielopoziomowy naziemny parking ma służyć tym instytucjom oraz mieszkańcom, którzy mogliby zostawiać tam swoje auta, dojeżdżając do ścisłego centrum komunikacją.

Planowane jest też centrum przesiadkowe w dzielnicy Zawodzie. Gdy w kolejnych latach w Katowicach rozpoczną się roboty związane z przebudową centrum i realizacją najważniejszych miejskich inwestycji, możliwe będą podobne centra również w dzielnicy Brynów oraz w pobliżu hipermarketu Auchan; kierowcy mogliby zostawiać tam samochody i dojeżdżać do centrum miejskim transportem.

Według danych firmy wspierającej samorząd Katowic w przygotowaniu projektów parkingowych, codziennie w centrum miasta miejsca parkingowego szuka ok. 60 tys. kierowców. Do niedawna jedyny podziemny parking znajdował się w biurowcu Altus. W marcu uruchomiono ogólnodostępny podziemny parking pod nowym hotelem Angelo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA