REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: południe Polski powoli usuwa skutki powodzi

REKLAMA

Na południu Polski trwa usuwanie skutków powodzi i liczenie strat. Stopniowo poprawia się sytuacja m.in. Sandomierza i Włocławka. W Warszawie w przeciągu jednej doby poziom wody obniżył się o 13 cm. Tereny, z których ewakuowano ludność, stale patrolowane są przez policję. Jak dotąd "nie stwierdzono ani jednego przypadku szabrownictwa" - poinformował Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej 24 maja br.

W Koćmierzowie pod Sandomierzem nadal nie udało się zasypać wyrwy w wale. W związku z tym na terenie powiatu tarnobrzeskiego i sandomierskiego woda przepływa przez zalany teren. Poniżej Sandomierza zrobiono dwie wyrwy w wale, tak aby ta woda dalej nie wypływała i nie podnosiła poziomu zalania mieszkań oraz domów, tylko uchodziła z powrotem do Wisły.

REKLAMA

Minister Jerzy Miller podkreślił, że „sytuacja na Wiśle na wysokości Sandomierza poprawia się. Ubyło kolejne 31 cm, ale to jest jeszcze ciągle za mało, aby tę wyrwę opanować i zasypać”.

REKLAMA

Woda w rzece San również się obniża, w związku z tym „jest sprzyjająca okoliczność, aby tempo obniżania się poziomu lustra wody na wysokości Sandomierza było co najmniej utrzymane z dnia wczorajszego” – podkreślił minister Miller.

W Zawichoście ubyło 44 cm wody w rzece, w Puławach 19 cm. Sytuacja w gminie Wilków (w województwie lubelskim) nie uległa zmianie, większość obszaru znajduje się nadal pod wodą. „Jeszcze co najmniej jedną dobę ratownicy muszą skutecznie walczyć z żywiołem” – powiedział Jerzy Miller. Minister dodał przy tym, że „teren rozlewiska już się prawie nie powiększa”.

W Warszawie w przeciągu jednej doby poziom wody obniżył się o 13 cm, w Modlinie i Wyszogrodzie o 26 cm, a w Kępie Polskiej o 56 cm, gdzie przerwane wały w Świniarach powodują szybsze obniżenie się poziomu lustra. W Świniarach na terenie województwa mazowieckiego nadal utrzymuje się woda, a w chwili obecnej linia obrony tego obszaru jest umiejscowiona na drodze wojewódzkiej, która rozdziela gminy Słubice na dwie części. „Aby obronić to wsparcie na koronie drogi trzeba w Dobrzykowie przerwać wał Wisły tak, aby woda z powrotem wracała do koryta Wisły” – powiedział szef MSWiA. Prace minerskie nadal trwają. Służby w dalszym ciągu intensywnie pracują na tym terenie tak, aby obszar zalewu już się nie powiększał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na terenach położonych poniżej Włocławka poziom wody obniżył się o 61 cm. W Toruniu jednak, w przeciągu doby, wzrósł o kolejne 31 cm.

REKLAMA

Sytuacja Wrocławia się poprawia. Wodowskaz w Treśnie (u wejścia wrocławskiego węzła wody) w przeciągu doby pokazał spadek poziomu wody o 37 cm. Służby podkreślają, że jest to tendencja stała. „Wcześniej wodowskazy leżące w Brzegu i Oławie wskazywały, że na całej długości górnej Odry poziom wód się obniża” – zaznaczył minister Jerzy Miller.

Zbiornik retencyjny w Jeziorsku stracił wczoraj zdolność retencyjną, czyli tyle samo wody wpływa do zbiornika, co wypływa tj. 360 m sześciennych na sekundę. Spowodowało to wzrost poziomu wody poniżej zbiornika Jeziorsko o 12 cm. Sytuacja jest ciągle na granicy przepustowości międzywała. Minister Miller podkreślił jednak, że „sytuacja ta nie powoduje dodatkowego ryzyka, za wyjątkiem przemakania wałów”.

Sytuacja na rzece Warcie przejściowo się pogorszyła zarówno w Pole, jak i w Sławsku. W Prośnie (lewobrzeżny dopływ Warty) woda utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie i nieco spada. Ratownicy nadal podnoszą na dużym odcinku wysokość wałów tak, aby wysoka woda w Warcie nie spowodowała poprzez tzw. cofkę przelania wałów u ujścia Prosna.

Mamy do czynienia z dwoma rodzajami fali powodziowej” – powiedział minister Jerzy Miller. Fala powodziowa rzeki Wisły jest znacznie dłuższa niż na Odrze. Na rzece Odrze ta fala jest 2-dniowa, a w Wiśle utrzymuje się przez 6 dni.

Wysokowydajne pompy kończą pracę w województwach: śląskim i małopolskim. Wszystkie pompy, które spełniły już swoją rolę w tych województwach są przemieszczane w dół rzeki, w kierunku województwa opolskiego oraz w stronę województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Gdy poziom wody na Wiśle i Odrze spada poniżej poziomu wody, na zalanych terenach przekopuje się wał, aby nadmiar wody spłynął do koryta rzeki. Natomiast odbudowując wał - na wszelki wypadek pogorszenia pogody - resztę wody wypompowują bardzo wydajne pompy. Pozostałe pompy mniej wydajne służą do opróżniania wody z budynków, głównie piwnic. Na koniec pracują tzw. osuszacze, „które potrafią w przeciągu kilku godzin osuszyć mniej więcej 100 metrowy budynek” – powiedział minister Miller.

Minister zapewnił również o pomocy finansowej dla poszkodowanych. „Wszystkie osoby, które ucierpiały są proszone o to, aby we współpracy z samorządami, a te z wojewodami przygotowały stosowne dokumenty w trybie bardzo uproszczonym tak, aby te wnioski spłynęły do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jak najszybciej”. W trybie błyskawicznym pieniądze są kierowane z powrotem do poszkodowanych. Ministerstwo Finansów zapewnia Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wystarczającą płynność finansową, aby nie było żadnych zatorów w rozpatrywaniu wniosków.

Minister dodał, że „samorządy prowadzą analizę szkód, ustalają priorytety zadań najpilniejszych do wykonania tak, abyśmy nadążali za rzeczywistymi potrzebami, zróżnicowanymi w zależności od charakteru zadań w różnych gminach i w różnych województwach”.

Źródło: mswia.gov.pl

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

REKLAMA

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

REKLAMA