Ruszył internetowy serwis o kąpieliskach
REKLAMA
Serwis obejmuje nie tylko oficjalne kąpieliska, ale również wiele miejsc niezorganizowanych, z których tradycyjnie korzysta duża liczba osób. Aktualizacja odbywa się co tydzień. Zamieszczane są również inne przydatne dla turystów informacje, dotyczące m.in.: cumowania sprzętu wodnego, wstępu zwierząt domowych, wydzielonych miejsc dla dzieci i infrastruktury kąpieliska.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami, badania wody w kąpieliskach prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną odbywają się średnio co dwa tygodnie i dotyczą czynników: mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych), a w przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich.
GIS podkreśla, że utrzymanie kąpielisk w należytym stanie, zapewnienie ich dostępności i wykonywanie niezbędnych zabezpieczeń należy do zadań właścicieli i władz lokalnych. Sanepid ma natomiast obowiązek nadzoru i kontroli, czy jakość wody nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego oraz czy stan sanitarno-techniczny całego obiektu spełnia podstawowe wymagania higieniczne. Kąpieliska niespełniające powyższych wymagań są w razie potrzeby wyłączane z eksploatacji w oparciu o postępowanie administracyjne.
REKLAMA
REKLAMA