reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA: Urząd skarbowy nie może kontrolować dochodów własnych samorządu

WSA: Urząd skarbowy nie może kontrolować dochodów własnych samorządu

Urząd kontroli skarbowej może sprawdzić jak jednostka samorządu gospodaruje środkami publicznymi, jednak zakres tej kontroli jest ograniczony. W  odniesieniu do środków własnych jedynym podmiotem uprawnionym do kontroli jest regionalna izba obrachunkowa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Sąd w Gorzowie Wielkopolskim rozstrzygał spór pomiędzy Zakładem Administracji Mieniem Komunalnym a Urzędem Kontroli Skarbowej.

Urząd badał w gminie prawidłowość gospodarowania środkami publicznymi w zakresie udzielania zamówień publicznych oraz prawidłowość realizacji dochodów z dysponowania nieruchomościami gminnymi. Gmina zakwestionowała jednak wyniki kontroli od strony formalnoprawnej, twierdząc że kontrola dotyczyła jedynie dochodów własnych samorządu a ten zakres wykracza poza kompetencje urzędu skarbowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do tego stanowiska. W orzeczeniu sąd uznał iż należy wyraźnie oddzielić gminę i Skarb Państwa jako dwie odrębne osoby prawne, dysponujące odrębnymi budżetami i w związku z tym nie należy utożsamiać ogółu środków publicznych w dyspozycji samorządu z budżetem Skarbu Państwa.

W dalszej części orzeczenia czytamy: „Ustawa o kontroli skarbowej nie może zawierać i nie zawiera norm uprawniających do kontroli celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi gminy (jednostek samorządu terytorialnego) w zakresie szerszym niż wynika to z ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa czy wykonywania zobowiązań publicznych i innych należności niż stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych”.

Urząd kontroli skarbowej może więc kontrolować wydatkowanie, przekazywanie lub otrzymywanie przez gminę środków publicznych ale nie wtedy gdy obiektem kontroli są środki własne gminy.

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 17 czerwca 2010 r., Sygn. Akt - I SA/Go 357/10>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama