NIK krytycznie o służbie zdrowia, pozytywnie o usuwaniu skutków powodzi
REKLAMA
Prezes Jacek Jezierski przedstawił w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej sprawozdanie z działalności NIK w roku ubiegłym. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie sprawozdania.
REKLAMA
REKLAMA
Ubiegłoroczne kontrole dotyczyły m.in. służby zdrowia, podatków, edukacji. Prezes NIK zaznaczył, że z przeprowadzonych kontroli wynika, iż wiele działań w służbie zdrowia podejmowanych było ze szkodą dla efektywnego leczenia i interesów pacjentów.
NIK krytycznie oceniała też poczynania organów administracji publicznej. Jezierski mówił o lukach w kompetencjach bądź nakładaniu się kompetencji i braku współdziałania między rozmaitymi organami administracji w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Zabezpieczenie to również oceniane było krytycznie. W ocenie NIK sprawnie przebiegało natomiast samo usuwanie skutków powodzi (w roku 2009 doszło do powodzi na południu Polski). "System działał sprawnie na szczeblu centrów zarządzania kryzysowego, gorzej jeżeli chodzi o powiadamianie obywateli" - powiedział Jezierski.
W roku ubiegłym pozytywnie, mimo opóźnień, oceniono także absorpcję środków unijnych. Do połowy stycznia 2009 roku wykorzystano 93 proc. środków unijnych, dostępnych w latach 2004-2006. Krytycznie przez Izbę oceniany jest nadmiar przepisów w dostępie do środków UE, zbytni rygoryzm, a także problemy z egzekwowaniem odpowiedzialności za wydawanie środków unijnych.
Sprawniej - jak powiedział Jezierski - przebiega wpis do księgi wieczystej, lepiej działają też powiatowi rzecznicy praw konsumentów. Pozytywnie oceniane jest funkcjonowanie pomocy społecznej - system dodatków mieszkaniowych, rehabilitacja zawodowa.
W roku 2009 NIK przeprowadziła 335 kontroli. Korzyści finansowe - jak powiedział Jezierski - uzyskane w wyniku tych kontroli wyniosły 740,6 mln zł. NIK skierowała 65 wniosków o zmianę prawa. Dotychczas uwzględniono w całości dwa wnioski i drugie dwa - częściowo. W 2009 roku do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło 4479 skarg.
REKLAMA
REKLAMA