REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK krytycznie o służbie zdrowia, pozytywnie o usuwaniu skutków powodzi

REKLAMA

NIK krytycznie oceniała w roku ubiegłym zwłaszcza służbę zdrowia, brak współdziałania między organami administracji państwowej, pozytywnie natomiast usuwanie skutków klęsk powodziowych oraz absorpcję środków unijnych - mówił przed sejmową komisją prezes Izby.

Prezes Jacek Jezierski przedstawił w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej sprawozdanie z działalności NIK w roku ubiegłym. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie sprawozdania.

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegłoroczne kontrole dotyczyły m.in. służby zdrowia, podatków, edukacji. Prezes NIK zaznaczył, że z przeprowadzonych kontroli wynika, iż wiele działań w służbie zdrowia podejmowanych było ze szkodą dla efektywnego leczenia i interesów pacjentów.

NIK krytycznie oceniała też poczynania organów administracji publicznej. Jezierski mówił o lukach w kompetencjach bądź nakładaniu się kompetencji i braku współdziałania między rozmaitymi organami administracji w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Zabezpieczenie to również oceniane było krytycznie. W ocenie NIK sprawnie przebiegało natomiast samo usuwanie skutków powodzi (w roku 2009 doszło do powodzi na południu Polski). "System działał sprawnie na szczeblu centrów zarządzania kryzysowego, gorzej jeżeli chodzi o powiadamianie obywateli" - powiedział Jezierski.

W roku ubiegłym pozytywnie, mimo opóźnień, oceniono także absorpcję środków unijnych. Do połowy stycznia 2009 roku wykorzystano 93 proc. środków unijnych, dostępnych w latach 2004-2006. Krytycznie przez Izbę oceniany jest nadmiar przepisów w dostępie do środków UE, zbytni rygoryzm, a także problemy z egzekwowaniem odpowiedzialności za wydawanie środków unijnych.

Sprawniej - jak powiedział Jezierski - przebiega wpis do księgi wieczystej, lepiej działają też powiatowi rzecznicy praw konsumentów. Pozytywnie oceniane jest funkcjonowanie pomocy społecznej - system dodatków mieszkaniowych, rehabilitacja zawodowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W roku 2009 NIK przeprowadziła 335 kontroli. Korzyści finansowe - jak powiedział Jezierski - uzyskane w wyniku tych kontroli wyniosły 740,6 mln zł. NIK skierowała 65 wniosków o zmianę prawa. Dotychczas uwzględniono w całości dwa wnioski i drugie dwa - częściowo. W 2009 roku do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło 4479 skarg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA