reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi - ustawa

Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi - ustawa

9 lipca weszła w życie ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Nowy akt prawny przewiduje m. in. następujące regulacje

1)    Organy administracji publicznej są obowiązane załatwiać sprawy związane z usuwaniem skutków powodzi w pierwszej kolejności i najpóźniej w terminie miesiąca od wszczęcia postępowania. W przypadku niewykonania powyższego obowiązku stronie przysługuje skarga do sądu administracyjnego na bezczynność organu. Sąd administracyjny może w takim przypadku nałożyć na organ karę grzywny.

2)    Nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu – przeznaczone na cele mieszkaniowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi,  mogą być sprzedawane z pominięciem procedury przetargowej.

3)    Starosta, ze środków Funduszu Pracy, może dokonywać zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia bezrobotnych skierowanych do pracy. Z uprawnienia tego można korzystać przez okres maksymalnie 12 miesięcy

4)    Z opłaty skarbowej do dnia 31 grudnia 2011 r. zwolnione zostały: dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia oraz złożenie dokumentu pełnomocnictwa lub prokury w sprawach związanych z likwidacją skutków powodzi

5)    Osoby poszkodowane wskutek powodzi mogą do końca bieżącego roku korzystać ze zwolnienia z opłaty za wydanie paszportu, pod warunkiem uzyskania z urzędu gminy zaświadczenia potwierdzającego status poszkodowanego.

6)     Pomoc publiczna udzielona przedsiębiorcy poszkodowanemu w wyniku powodzi nie może przekraczać wartości szkód materialnych powstałych na skutek działania żywiołu. Uprawnienia kontrolne w tej materii przekazano w ręce wojewody, który otrzymawszy od przedsiębiorcy oświadczenie o wartości szkód oraz oświadczenie o wysokości uzyskanej pomocy jest zobowiązany do sprawdzenia ich równowartości. W przypadku gdy udzielona pomoc przewyższy wartość oszacowanych szkód wojewoda zobowiąże beneficjenta do zwrotu nadwyżki.

7)    Darowizny przekazane na usunięcie skutków powodzi są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, natomiast dochody otrzymane w związku z usuwaniem  powodzi w warunkach określonych przez ustawę są zwolnione z podatku dochodowego.

Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. ( Dz.U. z 9 lipca 2010 r. nr 123, poz. 835) weszła w życie z dniem ogłoszenia.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama