reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wadliwie wybrany inspektor pracy jest chroniony przed zwolnieniem

Wadliwie wybrany inspektor pracy jest chroniony przed zwolnieniem

Wyrok Sądu Najwyższego zaakcentował szczególną ochronę stosunku pracy społecznego inspektora pracy. Ochrona przed zwolnieniem jest skuteczna nawet wtedy gdy funkcja społecznego inspektora pracy została powierzona niezgodnie z prawem.

Do Sądu Najwyższego trafiła kasacja wniesiona przez urząd miasta, w sprawie dotyczącej wypowiedzenia umowy pracownikowi urzędu, który niezgodnie z prawem powołany został do wykonywania obowiązków społecznego inspektora pracy.

Funkcję tę w świetle prawa powinni powierzać pracownicy, jednak w tym przypadku urzędnik – zatrudniony na stanowisku zastępcy kierownika - został inspektorem pracy na skutek decyzji prezydenta miasta.

Prezydent (wbrew woli związków zawodowych) podjął następnie decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy z urzędnikiem pełniącym funkcję inspektora. W argumentacji powoływał się na niezgodny z prawem tryb powierzenia funkcji inspektora oraz likwidację stanowiska zastępcy kierownika jakie zajmował urzędnik – jego obowiązki miał przejąć zarząd dróg miejskich. Prezydent wypowiedział więc umowę urzędnikowi a ten odwołał się do sądu pracy. Sąd I-ej instancji przywrócił pracownika do pracy, sąd II-ej instancji podtrzymał to stanowisko oddalając apelację urzędu.

W toku sprawy okazało się, że stanowisko zastępcy kierownika nie zostało w ogóle przewidziane w regulaminie urzędu a do jego likwidacji de facto nie doszło ponieważ obowiązki zostały przejęte przez pozostałych pracowników. Nie to jednak przesądziło o decyzji Sądu Najwyższego. W orzeczeniu II PK 371/09 sąd orzekł, że do kompetencji sądu pracy nie należy kontrola zgodności z prawem wyboru na stanowisko społecznego inspektora pracy. Sąd nie może pozbawić inspektora ochrony przewidzianej prawem – zwłaszcza, że pracownicy w których kompetencji leży powierzanie tej społecznej funkcji nie kwestionowali uprawnień wybranego.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama