Urzędnik wyrazi zgodę na pracę po godzinach
REKLAMA
Obecna regulacja art. 29 ustawy o pracownikach urzędów państwowych obejmuje szczególną ochroną kobiety w ciąży, kobiety opiekujące się małymi dziećmi lub innymi wymagającymi opieki osobami. Tym pracownicom nie można powierzyć wykonywania zadań w porze nocnej, po godzinach, w niedzielę czy święta.
REKLAMA
Planowana nowelizacja dokona dwóch zasadniczych zmian w powyższej regulacji:
- rozszerzy katalog podmiotowy osób objętych ochroną – nie będą to wyłącznie kobiety a wszyscy pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 8 lub osobami wymagającymi stałej opieki
REKLAMA
- zamieni bezwzględny zakaz zatrudniania pracowników na zakaz względny – aby więc zatrudnić pracownika sprawującego opiekę poza normalnymi godzinami pracy, w równoważnym systemie czasu pracy, w porze nocnej, niedzielę czy święto konieczne będzie uzyskanie zgody pracownika.
Należy jednak podkreślić że projekt utrzymuje w mocy przepis szczególnie chroniący kobiety w ciąży – w stosunku do nich nadal obowiązywać będzie przewidziany w art. 29 ustawy, bezwzględny zakaz zatrudniania poza normalnym czasem i rozkładem czasu pracy.
Autorzy projektu wyjaśniają w uzasadnieniu, iż projektowana zmiana nie jest żadnym novum w katalogu przepisów określających prawa i obowiązki pracowników sektora publicznego, bowiem analogiczne regulacje znaleźć można w ustawie o pracownikach samorządowych oraz ustawie o służbie cywilnej. Nowelizacja zapewni więc ujednolicenie przepisów ustawy o pracownikach urzędów państwowych z pozostałymi pragmatykami urzędniczymi oraz regulacjami Kodeksu pracy a ponadto zagwarantuje prawną realizację konstytucyjnej zasady równości kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Projekt zmian w ustawie o pracownikach urzędów państwowych trafił już do Sejmu. Pierwsze czytanie zaplanowano na 5 sierpnia.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA