REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negatywne opinie o projekcie ws. odpowiedzialności urzędników

REKLAMA

Poselski projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa otrzymał negatywne opinie Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych w sytuacji wystąpienia następujących przesłanek:

REKLAMA

- szkoda wyrządzona została przy wykonywaniu władzy publicznej,

- działanie lub zaniechanie funkcjonariusza doprowadziło do rażącego naruszenia prawa,

- za wyrządzoną szkodę, na mocy prawomocnego orzeczenia sądu, lub na mocy ugody, przyznane zostało odszkodowanie.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami projektu - w przypadku przyznania odszkodowania kierownik jednostki organizacyjnej w ciągu 30 dni przesyła odpis wyroku lub ugody wraz z aktami sprawy do prokuratury okręgowej. Prokurator będzie wówczas zobowiązany do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta regulacja wzbudziła wątpliwości Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. „W dochodzenie roszczeń odszkodowawczych od funkcjonariuszy publicznych projektodawcy niepotrzebnie angażują prokuraturę (i to na szczeblu okręgowym), co oznacza istotne rozszerzenie jej obowiązków kosztem podstawowego zadania, którym jest czuwanie nad ściganiem przestępstw” – czytamy w opinii KRS do projektu ustawy.

Jeśli celem ustawy ma być zmuszenie kierownika jednostki do aktywnego działania na rzecz uzyskania od funkcjonariusza świadczenia odszkodowawczego – nieracjonalne wydaje się uchwalanie w tym celu odrębnej ustawy, skoro wystarczyłaby jedynie nowelizacja obecnie obowiązujących przepisów – stwierdza KRS.  Motywująco mogłaby wpłynąć na kierownika np. zasada rozwiązywania stosunku pracy w przypadku zaniechania dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od pracownika winnego powstania szkody.

Ponadto regulacje projektu - dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej przy braku winy umyślnej funkcjonariusza - są niespójne z przepisami prawa pracy i prawa cywilnego – mogą więc powodować wątpliwości interpretacyjne.

KRS już po raz trzeci zaopiniowała projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Wszystkie opinie miały charakter negatywny, nie są one jednak wiążące dla Sejmu.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Nr 1407) >>

Opinia Krajowej Rady Sądownictwa w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o odpowiedzialności odszkodowawczej
funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Nr WOK 020-50/10) >>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA