REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązano konkurs "Zdrowa Gmina" województwa mazowieckiego

REKLAMA

Gminy Paprotnia i Wodynie zajęły ex aequo pierwsze miejsce w konkursie "Zdrowa Gmina", za najciekawsze pomysły na promocję profilaktyki chorób nowotworowych w społecznościach lokalnych oraz najwyższy wzrost liczby zgłoszeń na badania przesiewowe.

Celem pilotażowego konkursu "Zdrowa Gmina", który zorganizowała Polska Unia Onkologii, była mobilizacja gmin do tego, by jak najskuteczniej zachęcały swoich mieszkańców do zgłaszania się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi (mammografia), szyjki macicy (cytologia) i jelita grubego (kolonoskopia), finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

REKLAMA

REKLAMA

O miano Zdrowej Gminy oraz nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł walczyło 80 mazowieckich gmin i dzielnic Warszawy. Spośród 10 laureatów jury wyłoniło następnie cztery zwycięskie gminy. Na I miejscu znalazły się gminy Paprotnia i Wodynie (po 50 tys. zł), II miejsce zajęły miasto i gmina Pilawa (50 tys. zł), a III miejsce - gmina Stare Babice (25 tys. zł).

"Dzięki konkursowi +Zdrowa Gmina+ około 15 tys. osób więcej skorzystało z badań profilaktycznych, dlatego śmiało możemy mówić o sukcesie tego projektu. Jego zwycięzcy dają przykład innym gminom w Polsce, że można efektywnie zachęcać lokalne społeczności do wykonywania badań skryningowych" - powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder w filmie zaprezentowanym w czwartek na uroczystej gali finałowej konkursu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Jak podkreślił, program ten ma na celu zwiększenie wykrywalności raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego we wczesnych stadiach rozwoju, a jednocześnie zmniejszenie zachorowalności na te nowotwory - dzięki wykrywaniu i leczeniu zmian łagodnych.

"Wierzę, że konkurs będzie realizowany na terenie innych województw i przyczyni się do zwiększenia świadomości zdrowotnej wśród ich mieszkańców" - podsumował onkolog.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby zachęcić swoich mieszkańców do zgłaszania się na badania profilaktyczne, gminy organizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebach i możliwościach wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Niektóre korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla osób mieszkających w większych odległościach od placówek medycznych organizowały transport.

Ogółem, od marca do końca sierpnia 2010 r., na mammografię zgłosiło się o 8670 kobiet więcej niż w miesiącach, kiedy nie prowadzono działań promocyjnych, a na cytologię - o 4180 więcej.

Największy średni wzrost zgłaszalności na badania mammograficzne odnotowała gmina Wodynie - aż o 20 proc. Z kolei gmina Paprotnia miała największy średni wzrost zgłaszalności na badania cytologiczne - o 13,6 proc.

Ważnym zadaniem, które postawiono przed uczestnikami konkursu, było opracowanie projektu programu zdrowotnego, który będzie promował profilaktykę chorób nowotworowych. W dniach 8-13 września na stronie konkursu (www.konkurszdrowagmina.pl) internauci mogli głosować na jeden z 10 najlepszych projektów. W ten sposób wyłoniono laureata "Wyróżnienia Publiczności", które otrzymała gmina Wodynie.

Konkurs "Zdrowa Gmina" przeprowadzono przy wsparciu organizacji pacjentów, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim, jak Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon.

Wśród patronów honorowych znaleźli się Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział NFZ, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz śp. małżonka prezydenta pani Maria Kaczyńska. Partnerem konkursu jest firma GlaxoSmithKline.

jjj/ hes/ jbr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA