REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązano konkurs "Zdrowa Gmina" województwa mazowieckiego

REKLAMA

Gminy Paprotnia i Wodynie zajęły ex aequo pierwsze miejsce w konkursie "Zdrowa Gmina", za najciekawsze pomysły na promocję profilaktyki chorób nowotworowych w społecznościach lokalnych oraz najwyższy wzrost liczby zgłoszeń na badania przesiewowe.

Celem pilotażowego konkursu "Zdrowa Gmina", który zorganizowała Polska Unia Onkologii, była mobilizacja gmin do tego, by jak najskuteczniej zachęcały swoich mieszkańców do zgłaszania się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi (mammografia), szyjki macicy (cytologia) i jelita grubego (kolonoskopia), finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

REKLAMA

REKLAMA

O miano Zdrowej Gminy oraz nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł walczyło 80 mazowieckich gmin i dzielnic Warszawy. Spośród 10 laureatów jury wyłoniło następnie cztery zwycięskie gminy. Na I miejscu znalazły się gminy Paprotnia i Wodynie (po 50 tys. zł), II miejsce zajęły miasto i gmina Pilawa (50 tys. zł), a III miejsce - gmina Stare Babice (25 tys. zł).

"Dzięki konkursowi +Zdrowa Gmina+ około 15 tys. osób więcej skorzystało z badań profilaktycznych, dlatego śmiało możemy mówić o sukcesie tego projektu. Jego zwycięzcy dają przykład innym gminom w Polsce, że można efektywnie zachęcać lokalne społeczności do wykonywania badań skryningowych" - powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder w filmie zaprezentowanym w czwartek na uroczystej gali finałowej konkursu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Jak podkreślił, program ten ma na celu zwiększenie wykrywalności raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego we wczesnych stadiach rozwoju, a jednocześnie zmniejszenie zachorowalności na te nowotwory - dzięki wykrywaniu i leczeniu zmian łagodnych.

"Wierzę, że konkurs będzie realizowany na terenie innych województw i przyczyni się do zwiększenia świadomości zdrowotnej wśród ich mieszkańców" - podsumował onkolog.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby zachęcić swoich mieszkańców do zgłaszania się na badania profilaktyczne, gminy organizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebach i możliwościach wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Niektóre korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla osób mieszkających w większych odległościach od placówek medycznych organizowały transport.

Ogółem, od marca do końca sierpnia 2010 r., na mammografię zgłosiło się o 8670 kobiet więcej niż w miesiącach, kiedy nie prowadzono działań promocyjnych, a na cytologię - o 4180 więcej.

Największy średni wzrost zgłaszalności na badania mammograficzne odnotowała gmina Wodynie - aż o 20 proc. Z kolei gmina Paprotnia miała największy średni wzrost zgłaszalności na badania cytologiczne - o 13,6 proc.

Ważnym zadaniem, które postawiono przed uczestnikami konkursu, było opracowanie projektu programu zdrowotnego, który będzie promował profilaktykę chorób nowotworowych. W dniach 8-13 września na stronie konkursu (www.konkurszdrowagmina.pl) internauci mogli głosować na jeden z 10 najlepszych projektów. W ten sposób wyłoniono laureata "Wyróżnienia Publiczności", które otrzymała gmina Wodynie.

Autopromocja

Konkurs "Zdrowa Gmina" przeprowadzono przy wsparciu organizacji pacjentów, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim, jak Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon.

Wśród patronów honorowych znaleźli się Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział NFZ, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz śp. małżonka prezydenta pani Maria Kaczyńska. Partnerem konkursu jest firma GlaxoSmithKline.

jjj/ hes/ jbr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  REKLAMA