reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędnik mianowany zwolniony po ukończeniu 65 lat

Urzędnik mianowany zwolniony po ukończeniu 65 lat

Rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem mianowanym jest możliwe w przypadku gdy urzędnik ukończył 65 lat i jego okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury lub renty.

Z ustawy o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawy o pracownikach samorządowych znikają przepisy uzależniające możliwość rozwiązania stosunku pracy z urzędnikiem mianowanym od tego, czy urzędnik ów ma ustalone prawo do emerytury lub renty. Skutkiem takiego brzemienia przepisów kobiety i mężczyźni byli traktowani nierówno – kobiety uzyskujące prawo do emerytury wcześniej od swych kolegów, także wcześniej traciły pracę.

W obu wspomnianych ustawach pojawił się więc dodatkowy warunek  - ukończenie przez urzędnika 65 lat. Dopiero wtedy możliwe będzie wręczenie urzędnikowi wypowiedzenia

Nowe przepisy pozwolą na zwolnienie każdego urzędnika, bez względu na płeć, który osiągnie wiek 65 lat a jego okres zatrudnienia umożliwi mu uzyskanie prawa do emerytury, lub - w przypadku mianowanych pracowników samorządowych – prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zmiany są skutkiem rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia  2000 r. (sygn. akt K 35/99). W wyroku TK uznał:

- art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy z 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych,

- art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy z 1990 r. o pracownikach samorządowych

za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości, w zakresie w jakim pozwalają na rozwiązanie stosunku pracy z kobietą wcześniej aniżeli z mężczyzną.

Ustawa z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 229, Poz 1494) wejdzie w życie 21 grudnia.

Czytaj także: Limit mianowań urzędników>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama