REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska potrzebuje ustawy metropolitalnej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kwestia ustawy metropolitalnej zdominowała debatę podczas wtorkowej konferencji w Warszawie zorganizowanej w ramach obchodów XX-lecia Unii Metropolii Polskich. Prezydenci 12 największych miast zgodzili się, że Polska potrzebuje tej ustawy, aby rozwijać się na równi z Europą.

Hasło konferencji brzmiało: "Metropolie środowiskiem innowacji i wiedzy". Wzięli w niej udział obecni i byli prezydenci oraz władze samorządowe 12 miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

REKLAMA

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ocenił, że jeżeli polskie metropolie nie staną się bardziej znaczące na mapie Europy nasz kraj będzie skazany na peryferyjność. Jak dodał, ważne jest by metropolie, które de facto istnieją w naszym kraju - pojawiły się również jako "byty ustrojowe". "Jeżeli ustrój Polski ich nie widzi, to nie jesteśmy w stanie nimi zarządzać" - mówił. Według niego dlatego właśnie bardzo potrzebna jest ustawa metropolitalna.

REKLAMA

"Polska musi wzmacniać swoje metropolie. Gra o polskie metropolie to gra o przyszłość kraju; o to, czy młodzi Polacy będą widzieć swoją przyszłość tutaj czy zagranicą. Musimy zrobić wszystko, żeby ich zatrzymać, żeby energia i talenty młodych Polaków pozostały w Polsce" - powiedział Dutkiewicz.

Zwrócił też uwagę, że metropolie odgrywają coraz większą rolę w świecie zarówno w sferze gospodarczej jak i kulturalnej. "Jest sprawą istotną, aby państwo polskie, reprezentowane w głównej mierze przez rząd, zauważyło, że jest to najsilniejsza tendencja rozwojowa w świecie i tę tendencję wspierało" - zaznaczył.

W ocenie Dutkiewicza Polska powinna mieć co najmniej 12 metropolii, aby nasz kraj rozwijał się na równi z Europą. Jak dodał, UMP określiła sieć tych metropolii na podstawie kryterium liczby ludności(od 500 tys.) i liczby studentów (od 50 tys.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekonywał, że inwestowanie w rozwój metropolii nie będzie skutkowało marginalizacją mniejszych ośrodków. Podkreślił, że UMP zależy na zrównoważonym rozwoju kraju. Dlatego UMP proponuje powiększenie liczby ośrodków wzrostu do 33 - oprócz 12 metropolii byłoby to jeszcze 21 "mniejszych węzłów", czyli miast liczących od 200-500 tys. mieszkańców.

REKLAMA

Zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski powiedział, że model "12 metropolii plus 21 mniejszych węzłów" jest odpowiedzią na raport ministra w kancelarii premiera Michała Boniego "Polska 2030". W jego ocenie raport ten "fantastycznie diagnozuje sytuacje Polski". Pochwalił również zawarty w raporcie model polaryzacyjno-dyfuzyjnego rozwoju naszego kraju.

Były wiceprezydent Łodzi i były sekretarz UMP Włodzimierz Tomaszewski podkreślił z kolei, że ustrój metropolitalny powinien być końcowym etapem zmian ustrojowych w Polsce. "Jeżeli tak się nie stanie, zaczniemy się cofać w rozwoju" - ocenił.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński przekazał prezydentom miast z UMP zaproszenie od Bronisława Komorowskiego na spotkanie w "nieodległym terminie", "aby omówić kwestie dotyczące spraw ustrojowych i tego jak ma wyglądać kształt ustrojowy Unii".

Jak mówił, "zamiarem i oczekiwaniem prezydenta jest, aby w lutym/marcu przyszłego roku można było złożyć do parlamentu projekt zmian ustaw, dotyczących kwestii ustrojowych samorządu terytorialnego". Dziekoński wyjaśnił, że chodzi m.in. o propozycje odnoszące się do problematyki wyborczej - wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w jednostkach samorządu - jak również kwestii podatkowych.

Poinformował, że podczas spotkania z prezydentami 12 metropolii prezydent osobiście uhonoruje odznaczeniami państwowymi tych prezydentów miast, o których odznaczenie wystąpiła UMP. Podczas konferencji wręczono w imieniu prezydenta odznaczenia kilkunastu działaczom samorządowym, o których odznaczenie wnioskowała UMP.

Projekt ustawy aglomeracyjnej, która miała regulować funkcjonowanie metropolii w całym kraju, już prawie dwa lata temu utknął w martwym punkcie. Propozycję przygotowało MSWiA, ale nie udało się jej nawet zaopiniować przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jedną z kości niezgody była kwestia dotycząca tego, jakie obszary mogą być uznane za metropolię.

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku z inicjatywy prezydentów Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Celem organizacji jest włączenie metropolii Polski w sieć metropolii Unii Europejskiej.

Początkowo UMP działała w formie konwentu prezydentów miast. W 1993 r. organizacja zarejestrowała się jako fundacja miast i została jednym z inicjatorów utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której stronę samorządową współtworzy razem z Unią Miasteczek Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Województw RP.

W UMP współdziałają eksperci oraz najwyższe władze 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Szefem Rady UMP jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezesem zarządu - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA