reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > "Dziennik Gazeta Prawna": Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

"Dziennik Gazeta Prawna": Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

Polska szkoła jest droga, a nasi nauczyciele są jednymi z najmniej efektywnych na świecie - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju, który omawia "Dziennik Gazeta Prawna".

Z dokumentu wynika, że w Polsce na oświatę wydaje się rocznie ok. 40 mln zł, czyli blisko 6 proc. naszego PKB. Mniej więcej tyle procent z budżetu przeznaczają na ten cel również np. Niemcy, W. Brytania czy Francja, natomiast mniej Grecja, Irlandia, Hiszpania i Czechy. Tymczasem w polskich szkołach jest bieda.

Winą za ten stan rzeczy eksperci opracowujący raport obarczają nauczycieli, których jest za dużo i za mało pracują. Jeden ze współautorów raportu Wiktor Wojciechowski wyliczył, że na jednego nauczyciela w szkole podstawowej przypada dziś zaledwie 10 uczniów, podczas gdy w średnia w krajach OECD wynosi ponad 16. Co roku liczba uczniów maleje, a nauczycieli prawie się nie zmienia. Jego zdaniem, aby zbliżyć polską oświatę do średniej należałoby zwolnić 100 tys. nauczycieli, a także zamknąć część zbyt drogich szkół.

Ponadto z raportu wynika, że w Polsce nauczyciele nie przepracowują się. Średnio pracują oni 513 godzin rocznie, podczas gdy w krajach OECD 786 godzin, czyli o 40 proc. więcej.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Czytaj także: RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama