Nowe zasady kierowania do uzdrowisk
REKLAMA
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe weźmie pod uwagę zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego. Dotychczas było to raz na 12 miesięcy. Od 13 listopada – będzie to już raz na 18 miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA
Aby jednak nie dopuścić do wygasania skierowań w tym przedłożonym terminie, rozporządzenie zlikwidowało przepis stanowiący, iż skierowanie jest ważne 18 miesięcy od dnia jego wystawienia. Nowa regulacja mówi jedynie o koniecznej weryfikacji skierowania po upływie 18 miesięcy. Dlatego też NFZ nie będzie już musiał powiadamiać pacjentów o utracie ważności przeterminowanych skierowań.
Po upływie terminu 18 miesięcy oddział wojewódzki NFZ prześle skierowanie do świadczeniodawcy, który je wystawił celem weryfikacji. Wystawiający skierowanie będzie miał 30 dni na dokonanie weryfikacji ze skutkiem pozytywnym lub negatywnym. W przypadku gdy skierowanie nie zostanie zaaprobowane, organ który wystawił zaświadczenie będzie o tym powiadamiał pacjenta.
Co ważne, nowe zasady związane z ustalaniem ważności skierowań będą stosowane tylko do dokumentów wystawionych po wejściu w życie nowych regulacji. Poprzednie dokumenty będą traktowane zgodnie z zasadami obowiązującymi dotychczas – po upływie 18 miesięcy od daty wystawienia stracą ważność.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe ( Dz. U. Nr 202 Poz. 1342 ) wchodzi w życie 13 listopada.
Czytaj także: Sejmowe komisje o telefonii komórkowej na terenie uzdrowisk>>
REKLAMA
REKLAMA