reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Związkowcy, absolwenci KSAP i urzędnicy mianowani - bez ochrony przed zwolnieniem

Związkowcy, absolwenci KSAP i urzędnicy mianowani - bez ochrony przed zwolnieniem

Rząd nie ochroni przed zwolnieniem uprzywilejowanych grup pracowników. Zarówno urzędnicy mianowani jak i działacze związkowi mogą stracić pracę - poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o zawężeniu kręgu osób podlegających planowanej na 2011 r. racjonalizacji zatrudnienia, rząd pozostał nieugięty. Ochrony przed zwolnieniem nie mogą spodziewać się grupy pracowników o szczególnym statusie – choć walczył o nią sam szef służby cywilnej. Potencjalnie zagrożeni zwolnieniami będą więc m.in.:

- urzędnicy mianowani,

- absolwenci KSAP,

- związkowcy.

W pierwszej kolejności zwalniani będą urzędnicy z prawem do emerytury lub renty – donosi DGP. Będzie też istniała możliwość nieprzedłużania umów czasowych.

Kryteria zwolnień zostaną ustalone przez szefów urzędów i podane do wiadomości wszystkich pracowników.

Oszczędności poczynione w wyniku redukcji zatrudnienia najprawdopodobniej zasilą budżety urzędów, które dokonały zwolnień. Dzięki temu możliwe byłoby przekazanie tych środków na fundusz płac i podniesienie pensji tych pracowników, którzy pozostaną w urzędach.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych, odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 23 listopada.

Czytaj także: Racjonalizacja zatrudnienia w administracji - min. 500 mln zł oszczędności>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama