reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > KGP: wydłużenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy konieczne

KGP: wydłużenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy konieczne

Komendant główny policji Andrzej Matejuk uważa, że wydłużenie wieku, w którym funkcjonariusz przechodzi na emeryturę jest konieczne. Rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu emerytalnego jest możliwe pod pewnymi warunkami - odpowiada szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

"Podstawowym warunkiem prowadzenia dalszego dialogu jest utrzymanie zasady praw nabytych i nie działania prawa wstecz. Przyjęcie tego warunku pozwoli na rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu emerytalnego, który objąłby wyłącznie tych funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie nowych przepisów" - napisał Duda w oświadczeniu skierowanym do członków związku.

"Jestem realistą i uważam, że jest to konieczność. Osoby które twierdzą, że nie ma konieczności wydłużenia okresu pracy, nie znają sytuacji ekonomicznej na świecie" - powiedział Matejuk w poniedziałek.

Komendant główny zaznaczył, że od 2001 r. w większości krajów europejskich zmieniono ustawy emerytalne dotyczące policjantów m.in. przedłużony wiek pracy w policji. "Polska policja również stoi przed takim problemem. Czas pracy musi się wydłużyć, bo taka jest sytuacja na świecie. Młode pokolenie nie będzie w stanie nas utrzymać" - powiedział Matejuk.

Zapowiedzi dotyczące reformy emerytur mundurowych z zadowoleniem przyjmują Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich). Według pracodawców służby mundurowe powinny zostać włączone do powszechnego systemu, a wydłużenie wieku w którym funkcjonariusz przechodzi na emeryturę jest konieczne z punktu widzenia finansów publicznych.

Emerytury i renty mundurowe - według szacunków Pracodawców RP - pobiera obecnie prawie 180 tys. Polaków, co kosztuje budżet państwa ok. 5 mld zł rocznie.

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że nawet już w przyszłym tygodniu może porozmawiać ze związkami zawodowymi na temat zmian w emeryturach służb mundurowych. Zapewnił, że ci, którzy już są w służbie, nie stracą przywilejów emerytalnych.

W 2008 r. rozpoczęto w MSWiA prace przygotowujące projekt reformy emerytur mundurowych. Wówczas związki zawodowe nie zgodziły się na przedłużenie wieku emerytalnego.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej.

Czytaj także: MSWiA: zmiany emerytur mundurowych - od 2012 r.>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama