REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą środki na termomodernizację obiektów policji i straży

REKLAMA

Termomodernizacja obiektów publicznych, wspierana ze środków uzyskiwanych ze sprzedaży praw do emisji CO2, obejmie budynki służb państwowych - m.in. policji i straży pożarnej - zapowiedział w piątek w rozmowie z wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Do tej pory z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży praw do emisji mogły korzystać samorządy, które modernizują szkoły, przedszkola żłobki, szpitale czy domy opieki społecznej i inne instytucje.

REKLAMA

"Na kolejnej Radzie Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chcemy przyjąć dodatkowy priorytet przeznaczenia środków ze sprzedaży uprawnień, aby można je było przeznaczyć na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej zarządzanych przez administrację rządową" - zapowiedział wiceminister. Poinformował, że pula na ten cel będzie sięgać 300-500 mln zł.

Wnioskodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do 90 proc. kosztów inwestycji. Dotyczy to również jednostek samorządowych - do 30 proc. stanowi grant, do 60 proc. pożyczka, a 10 proc. - to środki własne samorządów.

REKLAMA

Gawłowski nie chciał jednak sprecyzować, jakich środków możemy się spodziewać w następnym roku z negocjowanych właśnie z innymi państwami umów na zakup naszych uprawnień do emisji. Nie podał też, z którymi krajami - oprócz Japonii - takie rozmowy są prowadzone.

"Nie chcę mówić o kwotach, będziemy zadowoleni z każdej sumy, którą uda się nam uzyskać. Jesteśmy w trakcie różnych negocjacji, oczywiście wiadomo, że ten kierunek japoński jest przez nas eksploatowany, tam jeszcze uda się umieścić trochę uprawnień" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mamy do sprzedania prawa do 500 mln ton emisji CO2. Przed trzema laty szacowaliśmy, że cena za jedną tonę będzie w przedziale 6-10 euro. Mieścimy się w tym przedziale - nie mogę mówić o konkretnych stawkach, bo to tajemnica umów, które zawarliśmy" - poinformował.

Skala środków, które możemy pozyskać, wynosi zatem od 3 do 5 mld euro - wylicza Gawłowski. "Już 3 mld euro to byłby duży sukces, bo oznaczałoby to, że mamy w kraju 12 mld zł na wydatki związane z ochroną środowiska. Te pieniądze przeznaczamy m.in. na termomodernizację budynków publicznych, bylibyśmy w stanie zmodernizować za nie wszystkie obiekty użyteczności publicznej w Polsce" - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że oprócz efektu ekologicznego, wynikającego z mniejszego zużycia energii w modernizowanych obiektach, jest też efekt finansowy. "Właściciele i zarządcy zyskują na termomodernizacji, bo płacą mniejsze rachunki".

Gawłowski powiedział, że fundusze ze sprzedaży niewykorzystanych emisji CO2 sięgają już 200 mln euro. "Mimo że taki sposób uzyskania dodatkowych środków można było uruchomić już wcześniej, dopiero ten resort i ten rząd doprowadził do skutku" - mówił Gawłowski w piątek podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu. "Mówimy w skali kraju o ok. tysiącu obiektów użyteczności publicznej, które są termomodernizowane w kompleksowy sposób" - powiedział, dodając, że jest to program o "podobnej skali co "orliki" czy tzw. schetynówki".

Przypomniał, że oprócz termomodernizacji środki ze sprzedaży emisji trafiają na poprawę lub budowę sieci energetycznych przesyłających prąd z odnawialnych źródeł energii i na wsparcie budowy samych odnawialnych źródeł energii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA