REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport: gimnazja wiejskie słabsze w nauczaniu angielskiego

REKLAMA

6,5 pkt. słabiej w porównaniu z młodzieżą miejską wypadają gimnazjaliści z małych miejscowości podczas egzaminów z języka angielskiego - wynika z przedstawionego w środę raportu opracowanego przez przedstawicieli Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP).

"Raport powstał jako odpowiedź na pytanie czy rzeczywiście istnieją widoczne edukacyjne dysproporcje pomiędzy miastem a wsią. Porównując wyniki egzaminów pisanych przez młodzież na zakończenie gimnazjum i będących podstawą do przyjęcia do szkół ponadgimnazjalnych okazało się, że nie odnotowano specjalnych różnic w rezultatach testów z przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Dysproporcje te objawiły się dopiero przy egzaminach ze znajomości języka angielskiego" - relacjonował podczas konferencji prasowej prezes zarządu EFRWP Marek Zagórski.

REKLAMA

REKLAMA

Jak przypomniał, obecnie przy przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych decydują jedynie wyniki z testów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych. Jednak w myśl nowej podstawy programowej, która wejdzie w życie w roku szkolnym 2011/12, rezultat egzaminu z nowożytnego języka obcego także będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji.

"Porównaliśmy wyniki egzaminów z języka angielskiego w gimnazjach z miejscowości do 20 tys. mieszkańców z takimi samymi placówkami z miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Wykazały one, że w testach zdawanych na zakończenie roku szkolnego 2009/10 młodzież wiejska wypadła o 6,5 pkt. słabiej od młodzieży miejskiej. Obecnie nie wpływa to jeszcze na wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, jednak po wejściu nowej podstawy programowej, może w istotny sposób obniżyć szanse edukacyjne młodzieży z małych miejscowości" - podkreślił Zagórski.

REKLAMA

Autor opracowania raportu Krzysztof Lipiński do zasadniczych przyczyn słabszych wyników młodzieży wiejskiej w testach z angielskiego zaliczył przede wszystkim brak kontaktu z "żywym" językiem, niedostateczne wyposażenie szkół, niską motywację uczniów do nauki języka oraz brak zaangażowania samorządu we wspieranie tej edukacji. "Obecnie największy nacisk kładziony jest na poprawę wyników egzaminacyjnych w zakresie przedmiotów ścisłych, głównie matematyki i na tym koncentrują się, finansowane również z funduszy unijnych, programy. Ten stan rzeczy powinien ulec zmianie" - zaznaczył Lipiński.

Przedstawiając wnioski końcowe wynikające z raportu zaakcentował konieczność przeprowadzenia kompleksowych badań porównawczych dla zdiagnozowania wszystkich przyczyn zaistniałych dysproporcji. "Istotne jest także stosowanie ich wyników w programach wspierających nauczanie angielskiego na terenach wiejskich, pomoc samorządów i wspieranie inicjatyw lokalnych w tej kwestii, a także bieżący monitoring wyników testów z angielskiego. Wydaje się, że celowe mogłoby być również opóźnienie terminu włączenia oceny z języka obcego jako podstawy przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych" - podsumował autor opracowania raportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Świętokrzyskie inwestuje w nowoczesną edukację>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA