REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senackie propozycje dot. m.in. wygaszania mandatów radnych

REKLAMA

Skrócenie z trzech do jednego miesiąca czasu, jaki ma rada gminy, powiatu czy sejmik na wygaszenie mandatu radnego - to jedna ze zmian proponowanych w senackim projekcie nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej, który w czwartek rozpatrzyli posłowie.

Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji, choć - jak stwierdził Eugeniusz Kłopotek (PSL) - w zasadzie powinien zostać odrzucony w pierwszym czytaniu. Przypomniał, że kwestie, których dotyczy projekt, rozwiązane zostały już w projekcie przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy, głosowanie nad którym ma odbyć się w Sejmie w piątek.

REKLAMA

Jednak Kłopotek - jak zaznaczył - ze względu na szacunek dla Senatu wnioskował o skierowanie projektu przygotowanego przez senatorów do sejmowej komisji nadzwyczajnej, zajmującej się zmianami w prawie wyborczym.

Podobne do posła PSL uwagi i wnioski przedstawił poseł SLD Jan Kochanowski - który, podobnie jak Kłopotek, zasiada w sejmowej komisji, która pracowała nad Kodeksem wyborczym.

Przedstawiciele wszystkich klubów zgodzili się, że propozycje Senatu są ważne i prowadzą do usprawnienia procesu wygaszania mandatów w samorządach.

REKLAMA

Zgodnie z obecnymi przepisami, w przypadku kiedy wystąpi jedna z przesłanek do wygaszenia mandatu radnego (są to m.in. odmowa złożenia ślubowania, niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego, zrzeczenie się mandatu, wybór na wójta lub burmistrza, utrata prawa wybieralności) rada najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od tego momentu wygasza mandat, podejmując specjalną uchwałę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli rada tego nie zrobi, to - zgodnie z obecnymi przepisami - wojewoda wzywa ją do podjęcia takiej uchwały, a gdy nadal się to nie stanie, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Obecnie nie ma określonych konkretnych terminów tych działań wojewody.

W uzasadnieniu senackiego projektu podkreślono, że 3-miesięczny termin na podjęcie przez radę uchwały często w praktyce prowadzi do blokowania możliwości objęcia mandatu radnego przez następną osobę. Natomiast - jak mówił reprezentant autorów projektu senator Władysław Ortyl (PiS) - fakt, iż obecnie nie ma konkretnie wyznaczonego terminu na działania wojewody, sprawia, że cała procedura wygaszenia mandatu wydłuża się nawet do sześciu miesięcy.

REKLAMA

Dlatego senatorowie proponują, żeby termin, jaki ma rada na podjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu, skrócić z trzech do jednego miesiąca i wyznaczyć termin 30-dniowy dla wojewody na zwrócenie się do rady o podjęcie takiej uchwały i tyle samo czasu na wydanie - w razie bezczynności rady - zarządzenia zastępczego o wygaszeniu mandatu.

W senackim projekcie uzupełniono także lukę polegającą na tym, że obecnie nie jest jasno wskazane, kto zwołuje pierwsze posiedzenie rady nowo utworzonej gminy - zapisano w nim, że ma to robić osoba wskazana przez premiera.

Ponadto senatorowie doprecyzowali w swym projekcie termin stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza, prezydenta miasta - rada ma mieć na podjęcie uchwały w tej sprawie jeden miesiąc od momentu wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Poseł Kłopotek powiedział, że w projekcie przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy ustalone zostały takie same terminy dotyczące terminów związanych z wygaszaniem mandatu, jak w propozycji senatorskiej. Senator Ortyl przyznał, że doszło do zbiegu prac w Senacie nad tymi propozycjami i w Sejmie nad Kodeksem wyborczym. Podkreślał przy tym jednak wagę kwestii, którymi w swym projekcie zajęli się senatorowie.

Czytaj także: Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA