REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senackie propozycje dot. m.in. wygaszania mandatów radnych

REKLAMA

Skrócenie z trzech do jednego miesiąca czasu, jaki ma rada gminy, powiatu czy sejmik na wygaszenie mandatu radnego - to jedna ze zmian proponowanych w senackim projekcie nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej, który w czwartek rozpatrzyli posłowie.

Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji, choć - jak stwierdził Eugeniusz Kłopotek (PSL) - w zasadzie powinien zostać odrzucony w pierwszym czytaniu. Przypomniał, że kwestie, których dotyczy projekt, rozwiązane zostały już w projekcie przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy, głosowanie nad którym ma odbyć się w Sejmie w piątek.

REKLAMA

Jednak Kłopotek - jak zaznaczył - ze względu na szacunek dla Senatu wnioskował o skierowanie projektu przygotowanego przez senatorów do sejmowej komisji nadzwyczajnej, zajmującej się zmianami w prawie wyborczym.

Podobne do posła PSL uwagi i wnioski przedstawił poseł SLD Jan Kochanowski - który, podobnie jak Kłopotek, zasiada w sejmowej komisji, która pracowała nad Kodeksem wyborczym.

Przedstawiciele wszystkich klubów zgodzili się, że propozycje Senatu są ważne i prowadzą do usprawnienia procesu wygaszania mandatów w samorządach.

REKLAMA

Zgodnie z obecnymi przepisami, w przypadku kiedy wystąpi jedna z przesłanek do wygaszenia mandatu radnego (są to m.in. odmowa złożenia ślubowania, niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego, zrzeczenie się mandatu, wybór na wójta lub burmistrza, utrata prawa wybieralności) rada najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od tego momentu wygasza mandat, podejmując specjalną uchwałę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli rada tego nie zrobi, to - zgodnie z obecnymi przepisami - wojewoda wzywa ją do podjęcia takiej uchwały, a gdy nadal się to nie stanie, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Obecnie nie ma określonych konkretnych terminów tych działań wojewody.

W uzasadnieniu senackiego projektu podkreślono, że 3-miesięczny termin na podjęcie przez radę uchwały często w praktyce prowadzi do blokowania możliwości objęcia mandatu radnego przez następną osobę. Natomiast - jak mówił reprezentant autorów projektu senator Władysław Ortyl (PiS) - fakt, iż obecnie nie ma konkretnie wyznaczonego terminu na działania wojewody, sprawia, że cała procedura wygaszenia mandatu wydłuża się nawet do sześciu miesięcy.

REKLAMA

Dlatego senatorowie proponują, żeby termin, jaki ma rada na podjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu, skrócić z trzech do jednego miesiąca i wyznaczyć termin 30-dniowy dla wojewody na zwrócenie się do rady o podjęcie takiej uchwały i tyle samo czasu na wydanie - w razie bezczynności rady - zarządzenia zastępczego o wygaszeniu mandatu.

W senackim projekcie uzupełniono także lukę polegającą na tym, że obecnie nie jest jasno wskazane, kto zwołuje pierwsze posiedzenie rady nowo utworzonej gminy - zapisano w nim, że ma to robić osoba wskazana przez premiera.

Ponadto senatorowie doprecyzowali w swym projekcie termin stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza, prezydenta miasta - rada ma mieć na podjęcie uchwały w tej sprawie jeden miesiąc od momentu wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Poseł Kłopotek powiedział, że w projekcie przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy ustalone zostały takie same terminy dotyczące terminów związanych z wygaszaniem mandatu, jak w propozycji senatorskiej. Senator Ortyl przyznał, że doszło do zbiegu prac w Senacie nad tymi propozycjami i w Sejmie nad Kodeksem wyborczym. Podkreślał przy tym jednak wagę kwestii, którymi w swym projekcie zajęli się senatorowie.

Czytaj także: Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA