REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senackie propozycje dot. m.in. wygaszania mandatów radnych

REKLAMA

Skrócenie z trzech do jednego miesiąca czasu, jaki ma rada gminy, powiatu czy sejmik na wygaszenie mandatu radnego - to jedna ze zmian proponowanych w senackim projekcie nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej, który w czwartek rozpatrzyli posłowie.

Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji, choć - jak stwierdził Eugeniusz Kłopotek (PSL) - w zasadzie powinien zostać odrzucony w pierwszym czytaniu. Przypomniał, że kwestie, których dotyczy projekt, rozwiązane zostały już w projekcie przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy, głosowanie nad którym ma odbyć się w Sejmie w piątek.

REKLAMA

Jednak Kłopotek - jak zaznaczył - ze względu na szacunek dla Senatu wnioskował o skierowanie projektu przygotowanego przez senatorów do sejmowej komisji nadzwyczajnej, zajmującej się zmianami w prawie wyborczym.

Podobne do posła PSL uwagi i wnioski przedstawił poseł SLD Jan Kochanowski - który, podobnie jak Kłopotek, zasiada w sejmowej komisji, która pracowała nad Kodeksem wyborczym.

Przedstawiciele wszystkich klubów zgodzili się, że propozycje Senatu są ważne i prowadzą do usprawnienia procesu wygaszania mandatów w samorządach.

REKLAMA

Zgodnie z obecnymi przepisami, w przypadku kiedy wystąpi jedna z przesłanek do wygaszenia mandatu radnego (są to m.in. odmowa złożenia ślubowania, niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego, zrzeczenie się mandatu, wybór na wójta lub burmistrza, utrata prawa wybieralności) rada najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od tego momentu wygasza mandat, podejmując specjalną uchwałę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli rada tego nie zrobi, to - zgodnie z obecnymi przepisami - wojewoda wzywa ją do podjęcia takiej uchwały, a gdy nadal się to nie stanie, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Obecnie nie ma określonych konkretnych terminów tych działań wojewody.

W uzasadnieniu senackiego projektu podkreślono, że 3-miesięczny termin na podjęcie przez radę uchwały często w praktyce prowadzi do blokowania możliwości objęcia mandatu radnego przez następną osobę. Natomiast - jak mówił reprezentant autorów projektu senator Władysław Ortyl (PiS) - fakt, iż obecnie nie ma konkretnie wyznaczonego terminu na działania wojewody, sprawia, że cała procedura wygaszenia mandatu wydłuża się nawet do sześciu miesięcy.

REKLAMA

Dlatego senatorowie proponują, żeby termin, jaki ma rada na podjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu, skrócić z trzech do jednego miesiąca i wyznaczyć termin 30-dniowy dla wojewody na zwrócenie się do rady o podjęcie takiej uchwały i tyle samo czasu na wydanie - w razie bezczynności rady - zarządzenia zastępczego o wygaszeniu mandatu.

W senackim projekcie uzupełniono także lukę polegającą na tym, że obecnie nie jest jasno wskazane, kto zwołuje pierwsze posiedzenie rady nowo utworzonej gminy - zapisano w nim, że ma to robić osoba wskazana przez premiera.

Ponadto senatorowie doprecyzowali w swym projekcie termin stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza, prezydenta miasta - rada ma mieć na podjęcie uchwały w tej sprawie jeden miesiąc od momentu wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Poseł Kłopotek powiedział, że w projekcie przepisów wprowadzających Kodeks wyborczy ustalone zostały takie same terminy dotyczące terminów związanych z wygaszaniem mandatu, jak w propozycji senatorskiej. Senator Ortyl przyznał, że doszło do zbiegu prac w Senacie nad tymi propozycjami i w Sejmie nad Kodeksem wyborczym. Podkreślał przy tym jednak wagę kwestii, którymi w swym projekcie zajęli się senatorowie.

Czytaj także: Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA