REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narodowy spis powszechny także przez internet

REKLAMA

Po raz pierwszy wszyscy objęci narodowym spisem powszechnym będą mogli przekazać informacje na swój temat przez internet. Ci, którzy z tego nie skorzystają, zostaną spisani w tradycyjnym sposób - przez rachmistrzów. Spis rozpocznie się 1 kwietnia 2011 r.

Główny Urząd Statystyczny informuje na swojej stronie internetowej, że spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z krótszej listy pytań, a to drugie - z dłuższej. Podstawą prawną jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

REKLAMA

GUS podkreśla, że to pierwszy spis powszechny po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dlatego też pytania zawierają zagadnienia, o których mówią europejskie przepisy.

Spis ma być podzielony na kilka etapów. W ramach przygotowań między 1 a 17 marca rachmistrzowie przeprowadzą obchody obwodów spisowych, zweryfikują i ewentualnie uzupełnią swoje dane.

REKLAMA

Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy bez wyjątku. Respondent po zalogowaniu na stronie internetowej i po wykonaniu procedury uwierzytelniającej uzyskuje dostęp do formularza elektronicznego i może na nim pracować przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Formularz będzie zawierał dane z systemów administracyjnych, np. PESEL, o ile respondent wybierze pracę w trybie on-line. Jest też wersja off-line, którą można pobrać, wypełnić i przekazać do biura spisowego. GUS zastrzega, że formularz off-line nie zawiera danych administracyjnych, trzeba wpisać je samemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady będą przeprowadzać rachmistrzowie spisowi. Między 15 a 16 kwietnia rachmistrze będą też starali się spisywać bezdomnych.

W pierwszej dekadzie lipca, na specjalnie wylosowanej, reprezentatywnej próbie respondentów GUS przeprowadzi telefoniczne ankiety potwierdzające dane przekazane podczas właściwego spisu.

REKLAMA

W pełnej wersji formularz spisowy zawiera 16 pytań. "Natomiast około 20 proc. zostanie wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardzo obszernych. W wersji reprezentacyjnej może być średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego - a może ich być nawet około 100. Nie można być badanym dwa razy; ktoś wylosowany do spisu reprezentacyjnego nie będzie objęty spisem pełnym" - powiedział PAP rzecznik GUS Władysław Wiesław Łagodziński.

Dodał, że wiarygodność tak przeprowadzonych badań jest bardzo wysoka. "To specjalna technika; są specjalne testy do kontroli reprezentatywności, specjalne, niezwykle skomplikowane programy, jest zakupiona oryginalna autorska metodologia" - podkreślił.

Powiedział, że "zarówno z próby reprezentacyjnej, pełnej, jak i ze spisu kontrolnego "spowiadamy się" wobec Eurostatu, departamentu statystki OECD i departamentu statystyki ONZ". "Trzeba ujawniać metodologię, by można było specjalnymi metodami sprawdzić poprawność tej metodologii" - dodał.

Jak poinformował GUS, w ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną; migracje wewnętrzne i zagraniczne; charakterystykę etniczno-kulturową; niepełnosprawność; wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego; rodziny oraz charakterystykę mieszkań i budynków.

W ramach przygotowań do spisu gminy przeprowadziły już nabór na rachmistrzów. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, rachmistrzowie mają dostawać po 3 zł za prawidłowo wypełniony formularz pełny i 10 zł za szczegółowy. Mogą też dostać dodatek spisowy za przeprowadzane godziny - od 20 do 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Za wykonanie obchodu przedspisowego mają dostać 200 zł.

Czytaj także: Wynagrodzenie za wykonywanie czynności w ramach spisu powszechnego 2011>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA