Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy "żłobkowej"
REKLAMA
Posłowie nie przyjęli poprawki przewidującej, że placówki, które w dniu wejścia w życie ustawy będą sprawowały opiekę nad małymi dziećmi, funkcjonując w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, będą mogły prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach. O odrzucenie poprawki apelowali rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz i rzecznik praw dziecka Marek Michalak; argumentowali, że zapis ten może doprowadzić do sytuacji, w której placówki działają na niejednolitych zasadach, a część z nich pozostaje poza wszelką kontrolą.
REKLAMA
REKLAMA
Poprawkę, która obligowała obecnie działające placówki do dostosowania się do wymogów ustawy w ciągu dwóch lat, wprowadzili do rządowego projektu posłowie podczas prac w Sejmie. Senat ją wykreślił, przywracając tym samym przedłożenie rządowe.
Posłowie przyjęli poprawkę zobowiązującą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, któremu po wejściu w życie ustawy będą podlegać żłobki i inne formy opieki nad małymi dziećmi, do monitorowania realizacji ustawy i upowszechniania wiedzy na jej temat.
Posłowie przychylili się także do propozycji, wedle której osoby sprawujące opiekę nad dziećmi będą podlegać obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym. Poparli też poprawkę umożliwiającą łączenie żłobków i klubów dziecięcych w zespoły oraz łączenie żłobków i zespołów szkół oraz przedszkoli. Ma to uprościć prowadzenie administracji, zwłaszcza w małych gminach.
Sejm przyjął też poprawkę, która umożliwia przyznawanie gminom dotacji z budżetu państwa na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech.
Posłowie przyjęli także poprawkę Senatu skracającą vacatio legis - z trzech miesięcy do jednego.
Teraz ustawa trafi do prezydenta. Jak mówiła wcześniej minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, uzyskała zapewnienie, że prezydent nie będzie zwlekał z podpisaniem ustawy. Wejdzie ona w życie miesiąc po ogłoszeniu.
REKLAMA
Ustawa, którą Sejm uchwalił na początku stycznia, przewiduje, że funkcjonować będą żłobki, kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie. Uprości zasady zakładania żłobków, które przestaną być zoz-ami, zachęci do tworzenia tego typu placówek przy zakładach pracy, a także do legalnego zatrudniania niań. Żłobki i inne formy opieki podlegać będą MPiPS, a za organizację opieki nad małymi dziećmi - tak jak obecnie - odpowiadać będą samorządy.
Wprowadzeniu ustawy ma towarzyszyć resortowy program "Maluch", który ma wesprzeć samorządy w tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi; w tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł.
Czytaj także: Ustawa żłobkowa - prognozy dla dzieci, rodziców oraz samorządów>>
REKLAMA
REKLAMA