Kategorie

Ustawa żłobkowa - prognozy dla dzieci, rodziców oraz samorządów

Barbara Matysik
Socjolog o wieloletnim doświadczeniu zawodowym w pomocy społecznej i administracji publicznej, ekspert w obszarze integracji społecznej, zatrudnienia, autor i koordynator projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, wieloletni nauczyciel Kolegium Pracowników Służb Społecznych, wykładowca studiów podyplomowych w obszarze pomocy społecznej i pracy socjalnej. Autor publikacji z zakresu pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego. Doświadczony trener i współautor programów szkoleń i specjalizacji dla kadr pomocy społecznej. Konsultantka wybranych ośrodków pomocy społecznej.
Parlament kontynuuje prace nad ustawę żłobkową,  która ma wspierać różne podmioty w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jakie są jej założenia?

Projekt ustawy, który przyjęto w Sejmie dominującą większością głosów przewiduje, że żłobki przestaną być placówkami opieki zdrowotnej. Oznacza to złagodzenie wymogów lokalowych, technicznych i sanitarnych przy jednoczesnym założeniu zapewnienia  bezpieczeństwa małym dzieciom w nowo tworzonych placówkach. Osłabienie rygorów ma sprzyjać powstawaniu placówek zapewniających pobyt i opiekę „naszym milusińskim”   

Co w ustawie?

Oprócz funkcjonowania żłobków założono 4 różne od siebie formy opieki w postaci:   

Klubików dziecięcych  – przeznaczonych dla dzieci nie starszych niż w wieku trzech lat. W przeciwieństwie do żłobków, przewidywany czas pobytu w placówce wynosi do 5 godzin dziennie.

Reklama

Dziennych opiekunów – preferowane rozwiązanie dla matek korzystających z urlopów wychowawczych. Osoba taka, może zajmować się dziećmi w swoim domu w liczbie nie więcej niż 5, zaś w przypadku obecności w grupie dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności nie powinno być ich więcej jak 3.  

Niań – w sytuacji, gdy rodzic podejmie decyzję o zatrudnieniu opiekunki do dziecka, powinien zatrudnić ją na podstawie „umowy uaktywniającej” (do której stosuje się przepisy umowy o zleceniu), zaś składki na ubezpieczenie społeczne niani zostaną pokryte z budżetu państwa.

Przyzakładowe żłobki – tworzenie tych placówek ma  na celu ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy. Z założenia mają być przeznaczone dla dzieci własnych pracowników. Koszty funkcjonowania żłobka czy klubu dziecięcego, pracodawca będzie mógł doliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Z uwagi na to, że według brzmienia projektu ustawy żłobki przestają być zakładami opieki zdrowotnej, przewiduje się zmiany, m.in. w przepisach prawa budowlanego zmniejszając wymagania techniczne, lokalowe i sanitarne wobec placówek.

Projekt liberalizuje także wymagania kwalifikacyjne wobec personelu placówek i form opieki dla małych dzieci. Według wcześniejszych przepisów kadrę żłobków mogły stanowić pielęgniarki, położne, albo nauczyciele wychowania przedszkolnego, natomiast obecnie przewiedziano możliwość zatrudnienia niemal każdej osoby pod warunkiem, że nie była karana i ukończy kurs.

Ustawodawca liczy równocześnie na  zwiększenie liczby miejsc pracy oraz legalizację zatrudnienia opiekunek dziecięcych.

Reklama

Gminy zostaną zobowiązane do prowadzenia działalności  nadzorczej i kontrolnej  nad formami opieki nad dziećmi do lat 3, prowadzenia rejestru opiekunów dziennych oraz odprowadzania za nich składek na ubezpieczenia społeczne. 

Żłobek lub klubik dziecięcy organy samorządu mogą prowadzić samodzielnie lub też zlecić  zadanie w drodze konkursu ofert wynikającego  z ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Czytaj także: Dofinansowanie z ZFŚS do opieki nad dziećmi>>

Braki w ustawie?

Przyjęta propozycja ustawy mimo, dużego poparcia  w gremiach ustawodawczych, posiada zauważalne uchybienia. Brakuje w niej norm określających powierzchnię w metrach kwadratowych placówki ogółem i przypadających na kuchnię, pokój zabaw i sypialnię.

Pominięto informacje na temat ewentualnych placów zabaw i miejsc pobytu na świeżym powietrzu istotnych z uwagi na potrzeby rozwojowe małych dzieci i czas spędzany w placówkach.  

Ponadto w polskiej  klasyfikacji zawodów nie figuruje zawód  opiekuna dziennego, wobec czego nie ma obecnie możliwości nawiązania stosunku pracy na tym stanowisku. 

Czytaj także: Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły>>

Projekt  ustawy żłobkowej trafił pod obrady Senatu, gdzie zwrócono uwagę  na możliwość tworzenia zespołów żłobków przez samorządy jako wchodzących w obręb zespołów szkół i przedszkoli. Sejmowa propozycja o obowiązku  informowania rodziców  o skutkach powierzenia  placówkom  opieki nad dziećmi została odrzucona przez wyższą  izbę naszego parlamentu.

Projektodawcy uzasadniając przyjęcie nowego aktu prawnego liczą na korzyści m.in.: w postaci zwiększenia liczby i dostępności miejsc i form opieki nad małymi dziećmi, większe wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków od opiekunów dziennych oraz niań, utrzymanie aktywności zawodowej kobiet i mniejszą presję na dziadków i babcie celem wcześniejszego ich przejścia na emeryturę i zapewnienia opieki wnukom.  

Ustawa żłobkowa stanowi część rządowego programu „Maluch” na lata 2011-2013, w którego ramach założono:

- dofinansowanie utworzenia  277 żłobków, klubów dziecięcych;

- dofinansowanie adaptacji 1670 żłobków, klubów dziecięcych oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów;

- dofinansowanie doposażenia 2540 żłobków, klubów dziecięcych oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów,  w wyniku czego liczba miejsc opieki dla  małych dzieci ma wzrosnąć  o ok. 41 tys. Na realizację programu w budżecie  państwa, w części  będącej w dyspozycji Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zaplanowano kwotę 190 mln zł.

Obecnie po poprawkach Senatu  ustawa wraca do Sejmu.

Barbara Matysik

samorzad.infor.pl

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

  Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

  Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

  "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

  Polski Ład - utrata dochodów samorządów

  Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.