Kategorie

Ustawa żłobkowa - prognozy dla dzieci, rodziców oraz samorządów

Barbara Matysik
Socjolog o wieloletnim doświadczeniu zawodowym w pomocy społecznej i administracji publicznej, ekspert w obszarze integracji społecznej, zatrudnienia, autor i koordynator projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, wieloletni nauczyciel Kolegium Pracowników Służb Społecznych, wykładowca studiów podyplomowych w obszarze pomocy społecznej i pracy socjalnej. Autor publikacji z zakresu pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego. Doświadczony trener i współautor programów szkoleń i specjalizacji dla kadr pomocy społecznej. Konsultantka wybranych ośrodków pomocy społecznej.
Parlament kontynuuje prace nad ustawę żłobkową,  która ma wspierać różne podmioty w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jakie są jej założenia?

Projekt ustawy, który przyjęto w Sejmie dominującą większością głosów przewiduje, że żłobki przestaną być placówkami opieki zdrowotnej. Oznacza to złagodzenie wymogów lokalowych, technicznych i sanitarnych przy jednoczesnym założeniu zapewnienia  bezpieczeństwa małym dzieciom w nowo tworzonych placówkach. Osłabienie rygorów ma sprzyjać powstawaniu placówek zapewniających pobyt i opiekę „naszym milusińskim”   

Co w ustawie?

Oprócz funkcjonowania żłobków założono 4 różne od siebie formy opieki w postaci:   

Klubików dziecięcych  – przeznaczonych dla dzieci nie starszych niż w wieku trzech lat. W przeciwieństwie do żłobków, przewidywany czas pobytu w placówce wynosi do 5 godzin dziennie.

Dziennych opiekunów – preferowane rozwiązanie dla matek korzystających z urlopów wychowawczych. Osoba taka, może zajmować się dziećmi w swoim domu w liczbie nie więcej niż 5, zaś w przypadku obecności w grupie dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności nie powinno być ich więcej jak 3.  

Niań – w sytuacji, gdy rodzic podejmie decyzję o zatrudnieniu opiekunki do dziecka, powinien zatrudnić ją na podstawie „umowy uaktywniającej” (do której stosuje się przepisy umowy o zleceniu), zaś składki na ubezpieczenie społeczne niani zostaną pokryte z budżetu państwa.

Przyzakładowe żłobki – tworzenie tych placówek ma  na celu ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy. Z założenia mają być przeznaczone dla dzieci własnych pracowników. Koszty funkcjonowania żłobka czy klubu dziecięcego, pracodawca będzie mógł doliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Z uwagi na to, że według brzmienia projektu ustawy żłobki przestają być zakładami opieki zdrowotnej, przewiduje się zmiany, m.in. w przepisach prawa budowlanego zmniejszając wymagania techniczne, lokalowe i sanitarne wobec placówek.

Projekt liberalizuje także wymagania kwalifikacyjne wobec personelu placówek i form opieki dla małych dzieci. Według wcześniejszych przepisów kadrę żłobków mogły stanowić pielęgniarki, położne, albo nauczyciele wychowania przedszkolnego, natomiast obecnie przewiedziano możliwość zatrudnienia niemal każdej osoby pod warunkiem, że nie była karana i ukończy kurs.

Ustawodawca liczy równocześnie na  zwiększenie liczby miejsc pracy oraz legalizację zatrudnienia opiekunek dziecięcych.

Gminy zostaną zobowiązane do prowadzenia działalności  nadzorczej i kontrolnej  nad formami opieki nad dziećmi do lat 3, prowadzenia rejestru opiekunów dziennych oraz odprowadzania za nich składek na ubezpieczenia społeczne. 

Żłobek lub klubik dziecięcy organy samorządu mogą prowadzić samodzielnie lub też zlecić  zadanie w drodze konkursu ofert wynikającego  z ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Czytaj także: Dofinansowanie z ZFŚS do opieki nad dziećmi>>

Braki w ustawie?

Przyjęta propozycja ustawy mimo, dużego poparcia  w gremiach ustawodawczych, posiada zauważalne uchybienia. Brakuje w niej norm określających powierzchnię w metrach kwadratowych placówki ogółem i przypadających na kuchnię, pokój zabaw i sypialnię.

Pominięto informacje na temat ewentualnych placów zabaw i miejsc pobytu na świeżym powietrzu istotnych z uwagi na potrzeby rozwojowe małych dzieci i czas spędzany w placówkach.  

Ponadto w polskiej  klasyfikacji zawodów nie figuruje zawód  opiekuna dziennego, wobec czego nie ma obecnie możliwości nawiązania stosunku pracy na tym stanowisku. 

Czytaj także: Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły>>

Projekt  ustawy żłobkowej trafił pod obrady Senatu, gdzie zwrócono uwagę  na możliwość tworzenia zespołów żłobków przez samorządy jako wchodzących w obręb zespołów szkół i przedszkoli. Sejmowa propozycja o obowiązku  informowania rodziców  o skutkach powierzenia  placówkom  opieki nad dziećmi została odrzucona przez wyższą  izbę naszego parlamentu.

Projektodawcy uzasadniając przyjęcie nowego aktu prawnego liczą na korzyści m.in.: w postaci zwiększenia liczby i dostępności miejsc i form opieki nad małymi dziećmi, większe wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków od opiekunów dziennych oraz niań, utrzymanie aktywności zawodowej kobiet i mniejszą presję na dziadków i babcie celem wcześniejszego ich przejścia na emeryturę i zapewnienia opieki wnukom.  

Ustawa żłobkowa stanowi część rządowego programu „Maluch” na lata 2011-2013, w którego ramach założono:

- dofinansowanie utworzenia  277 żłobków, klubów dziecięcych;

- dofinansowanie adaptacji 1670 żłobków, klubów dziecięcych oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów;

- dofinansowanie doposażenia 2540 żłobków, klubów dziecięcych oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów,  w wyniku czego liczba miejsc opieki dla  małych dzieci ma wzrosnąć  o ok. 41 tys. Na realizację programu w budżecie  państwa, w części  będącej w dyspozycji Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zaplanowano kwotę 190 mln zł.

Obecnie po poprawkach Senatu  ustawa wraca do Sejmu.

Barbara Matysik

samorzad.infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.