REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat o opłatach za przekształcenie prawa do użytkowania we własność

REKLAMA

Senatorowie chcą, aby Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego nie musiały udzielać bonifikat od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Bonifikaty te sięgały 90 i 50 proc.

Nad zawierającym takie przepisy projektem nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, debatowały we wtorek senackie komisje Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ma dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia ub.r. Trybunał uznał wtedy, że niektóre ustalenia ustawy z lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości są niezgodne z Konstytucją. Chodzi o bonifikaty od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości pobieranych przez dotychczasowego właściciela nieruchomości od osoby, na rzecz której dokonuje się przekształcenia.

Trybunał wykazał, że jednostki samorządu terytorialnego, czyli dotychczasowi właściciele nieruchomości nie mają możliwości odmówienia udzielenia bonifikaty osobom spełniającym ustawowe warunki, ani też podjęcia decyzji o jej wysokości. Była ona ustawowo określona na 90 i 50 proc. w zależności m.in. od dochodów użytkownika nieruchomości i daty nabycia prawa użytkowania wieczystego.

Jak wykazywali podczas posiedzenia komisji przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, Trybunał odniósł się tylko do samorządów, podczas gdy bonifikat musi udzielać też Skarb Państwa.

Senatorowie przystali na propozycję resortu, żeby rozszerzyć projekt nowelizacji o zapis znoszący obowiązek udzielania bonifikat. Jak wyjaśnił członek komisji ustawodawczej senator Leon Kieres, w myśl zaproponowanych przez komisję przepisów, gminy i Skarb Państwa będą nadal mogły udzielać bonifikat, ale nie będą do tego zobligowane. Ma to dać gminom większą kontrolę nad finansami i wyeliminować nierówności w traktowaniu użytkowników wieczystych gruntów należących do Skarbu Państwa i do jednostek samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA