Sporna stawka podatku od garażu
REKLAMA
Do tej pory garaże podziemne traktowane były, na potrzeby podatku od nieruchomości, tak jak mieszkania. Teraz gminy przypisują im stawki podatku od budynków pozostałych, które są dziesięć razy wyższe. Co więcej, nie zawsze działania gmin są zgodne z prawem.
REKLAMA
Dziennik podaje przykład urzędu dzielnicy Warszawa Białołęka – który w komunikacie wezwał właścicieli garaży do skorygowania złożonych informacji o nieruchomościach i wpisania danych garażu w pozycji dla budynków pozostałych a nie - jak dotąd - budynków mieszkalnych.
REKLAMA
Ekspert DGP kwestionuje legalność takiego działania. Podatnik składa informację o posiadanych nieruchomościach ale to na organie podatkowym ciąży obowiązek kwalifikacji przedmiotu opodatkowania. Nawet jeśli organ zmienił zdanie co do kwalifikacji garażu, nie może tego wykorzystywać do zmiany pierwotnej decyzji.
Niektóre miasta różnicują stawki podatku od nieruchomości w zależności od tego czy miejsce postojowe stanowi integralną część budynku mieszkalnego czy też jest odrębnym przedmiotem własności - z własną księgą wieczystą - i tylko w tym drugim przypadku kwalifikują garaże do objęcia stawką podatku dla budynków pozostałych.
Orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tej materii niejednolite:
- działania gmin wspierają orzeczenia WSA w Białymstoku (I SA/Bk 454/09), WSA w Poznaniu (III SA/Po 768/09);
- przeciwne stanowisko zajęły WSA w Bydgoszczy (I SA/Bd 346/09), NSA (II FSK 460/08).
Ministerstwo Finansów najpierw poparło zastosowanie stawki dla budynków mieszkalnych a następnie wydało odmienną opinię uznając, że od garaży podziemnych należy płacić wyższy podatek.
Czytaj także: Podatek od nieruchomości>>
samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA