Rząd przyjął plany gospodarowania wodami w dorzeczach
REKLAMA
Rząd zatwierdził we wtorek plany dla dwu głównych obszarów dorzeczy - Wisły i Odry, a także leżących na terenie Polski dorzeczy: Łaby, Dunaju, Dniestru, Niemna, Pregoły, Świeżej, Jarftu i Uckera. Plany przygotował Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w uzgodnieniu z ministrem środowiska.
REKLAMA
Zawierają m.in. charakterystyki dorzecza, analizy ekonomiczne i środowiskowe korzystania z wód, informacje o monitoringu wód i obszarach chronionych. Zapisy planów gospodarowania wodami dorzeczy będą uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego.
Za brak planów gospodarowania wodami w dorzeczach Komisja Europejska otworzyła pod koniec listopada wobec Polski ostatni etap procedury przed pozwem do Trybunału Sprawiedliwości. Plany powinniśmy przyjąć najpóźniej 22 grudnia 2009 r.
REKLAMA
Dyrektywa wodna z 2000 r. nakłada na państwa członkowskie obowiązek opublikowania planu gospodarowania wodami w każdym dorzeczu najpóźniej dziewięć lat po wejściu przepisów w życie. W odniesieniu do rzek międzynarodowych, państwa członkowskie, przez które one przepływają, muszą wspólnie opracować jeden plan gospodarowania wodami w dorzeczu tej rzeki.
Dyrektywa nakłada też obowiązek przeprowadzenia konsultacji ze społeczeństwem i innymi zainteresowanymi stronami oraz opublikowania wstępnej wersji planów, do których można przedstawiać pisemne uwagi przez okres sześciu miesięcy. Ze względu na te wymogi publiczne konsultacje należało rozpocząć najpóźniej w grudniu 2008 r.
Czytaj także: Obowiązek przygotowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego>>
REKLAMA
REKLAMA