| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd przyjął plany gospodarowania wodami w dorzeczach

Rząd przyjął plany gospodarowania wodami w dorzeczach

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek plany gospodarowania wodami w dorzeczach. To wymóg unijnej dyrektywy wodnej, która ma doprowadzić do "dobrego stanu" europejskie rzeki do 2015 r.

Rząd zatwierdził we wtorek plany dla dwu głównych obszarów dorzeczy - Wisły i Odry, a także leżących na terenie Polski dorzeczy: Łaby, Dunaju, Dniestru, Niemna, Pregoły, Świeżej, Jarftu i Uckera. Plany przygotował Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w uzgodnieniu z ministrem środowiska.

Zawierają m.in. charakterystyki dorzecza, analizy ekonomiczne i środowiskowe korzystania z wód, informacje o monitoringu wód i obszarach chronionych. Zapisy planów gospodarowania wodami dorzeczy będą uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego.

Za brak planów gospodarowania wodami w dorzeczach Komisja Europejska otworzyła pod koniec listopada wobec Polski ostatni etap procedury przed pozwem do Trybunału Sprawiedliwości. Plany powinniśmy przyjąć najpóźniej 22 grudnia 2009 r.

Dyrektywa wodna z 2000 r. nakłada na państwa członkowskie obowiązek opublikowania planu gospodarowania wodami w każdym dorzeczu najpóźniej dziewięć lat po wejściu przepisów w życie. W odniesieniu do rzek międzynarodowych, państwa członkowskie, przez które one przepływają, muszą wspólnie opracować jeden plan gospodarowania wodami w dorzeczu tej rzeki.

Dyrektywa nakłada też obowiązek przeprowadzenia konsultacji ze społeczeństwem i innymi zainteresowanymi stronami oraz opublikowania wstępnej wersji planów, do których można przedstawiać pisemne uwagi przez okres sześciu miesięcy. Ze względu na te wymogi publiczne konsultacje należało rozpocząć najpóźniej w grudniu 2008 r.

Czytaj także: Obowiązek przygotowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego>>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »