REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek przygotowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego

REKLAMA

Przygotowanie wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego, to nowe obowiązki Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – przewidziane w znowelizowanej ustawie Prawo wodne.

Z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne zniknął cały rozdział V – Ochrona przed powodzią i suszą. W jego miejsce pojawiły się dwa nowe rozdziały:

REKLAMA

- Va – poświęcony wyłącznie ochronie przed powodzi,

- Vb – pt. "Ochrona przed suszą".

Ochrona przed powodzią jest zadaniem organów administracji rządowej i samorządowej, współpracujących w tym zakresie z użytkownikami wód – stanowią nowe przepisy.

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zobowiązany został do przygotowania wstępnej oceny ryzyka powodziowego zawierającej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- mapy obszarów dorzeczy,

REKLAMA

- opis powodzi historycznych, które w znaczący sposób wpłynęły na życie ludzi, wraz z informacjami na temat zasięgu powodzi, tras przejścia wezbrania powodziowego oraz skutków działania żywiołu. Powodzie historyczne będą także uwzględniane w ocenach ryzyka o ile zaistnieje prawdopodobieństwo powtórzenia się tego typu zjawisk w skali znacznie oddziałującej na życie ludzi,

- ocenę potencjalnych negatywnych skutków przyszłych powodzi uwzględniającą m.in. topografię terenu, położenie cieków wodnych, skuteczność istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej, położenie obszarów zamieszkanych i objętych działalnością gospodarczą,

- określenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi

- ewentualną prognozę długofalowego rozwoju wydarzeń z uwzględnieniem wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi.

REKLAMA

Projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego Prezes KZGW przekaże do zaopiniowania wojewodom i marszałkom województw, którzy w terminie 45 dni powinni przekazać swoje uwagi, bądź zaakceptować przekazany projekt przez zaniechanie wydania opinii.

Dla obszarów zagrożonych powodzią, wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego sporządzone zostaną mapy zagrożenia powodziowego. A dla obszarów określonych kategorii ryzyka powodziowego zaznaczonych na mapach zagrożenia, sporządzone zostaną także mapy ryzyka powodziowego. Przygotowanie map także znajdzie się w zakresie obowiązków Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 32; poz. 159) wejdzie  w życie 18 marca 2011 r.

Czytaj także: Nowa procedura realizacji inwestycji przeciwpowodziowych>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA