REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do piątku zgłoszenia do zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

REKLAMA

Do piątku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoich kandydatów do zespołu monitorującego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który będzie działał przy MPiPS - poinformował resort pracy.

Powołania zespołu monitorującego, który ma być organem doradczym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wymaga znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie w sierpniu ubiegłego roku.

REKLAMA

Zespół będzie się składał z przedstawicieli administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych. Kandydatów można zgłaszać do piątku 4 marca.

REKLAMA

Osoby, które będą pracować w zespole, muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zarówno jeśli chodzi o pomoc ofiarom, jak i pracę ze sprawcami, a także udokumentowane osiągnięcia w tej dziedzinie.

W zespole ma być dziesięciu przedstawicieli III sektora. Kandydatów mogą zgłaszać ogólnopolskie organizacje pozarządowe, związki i porozumienia organizacji działające na obszarze całego kraju, których podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Organizacje muszą mieć co najmniej czteroletnie doświadczenie, a także udokumentowane osiągnięcia w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kandydatów można zgłaszać listem poleconym lub osobiście do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS. Więcej szczegółów oraz wzory niezbędnych formularzy znaleźć można na stronach resortu pracy: www.mpips.gov.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ciągu pięciu dni od złożenia dokumentacji Minister Pracy i Polityki Społecznej wybierze członków zespołu i ogłosi jego skład w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej.

Jak mówił wiceminister pracy Jarosław Duda, zespół pomoże w dopracowaniu pozostałych aktów wykonawczych do ustawy. "Projekty tych rozporządzeń są już gotowe, ale będziemy mogli wspólnie popracować nad szczegółami" - podkreślił.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych już kilka miesięcy temu zwracali uwagę, że zespół mógłby być pomocny w pracach nad aktami wykonawczymi do ustawy.

Ustawa wprowadziła zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmocniła ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy przez środki separujące, np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadziła bezpłatną obdukcję, a także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy. Uprawniła pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, wprowadziła także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

W związku z wejściem w życie ustawy różne resorty musiały opracować sześć rozporządzeń, m.in. ws. wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie, ws. standardu usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki dla ofiar przemocy w rodzinie, ws. procedury Niebieska Karta i ws. procedury postępowania policji przy wykonywaniu czynności związanych z odebraniem dziecka w przypadkach zagrożenia jego życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA