REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do komisji

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczący opłat targowych przed głosowaniami w Sejmie jeszcze raz trafi do komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego. W drugim czytaniu w środę klub PiS zgłosił swoje poprawki do projektu.

Obecnie opłatą targową objęta jest sprzedaż dokonywana na targowiskach. Wyłączona z niej jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków. Opłata może być pobierana na targowiskach pod dachem oraz halach używanych do targów, aukcji i wystaw.

REKLAMA

Celem zmian zaproponowanych przez Senat było zrealizowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2009 r., gdyż ten kwestionował niejasność i nieokreśloność obecnych przepisów związanych ze sformułowaniem "targowiska pod dachem, czy hal używanych do targów aukcji i wystaw".

Posłowie z sejmowych komisji, którzy pracowali nad senackim projektem, chcą, by z opłaty targowej wyłączyć sprzedaż prowadzoną w budynkach.

REKLAMA

Przeciw takiemu rozwiązaniu opowiada się PiS. W jego ocenie zapis, że opłata targowa nie jest pobierana w budynkach, nie obejmuje budowli. Spowoduje, to, że prowadzący działalność w takich budowlach będą musieli płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę targową - podkreślał Krzysztof Popiołek (PiS).

Zdaniem klubu taki zapis wprowadzi nierówność w handlu, bo daje uprzywilejowaną pozycję sieciom handlowym w stosunku do drobnych handlowców. Popiołek zaproponował w imieniu klubu zwolnienia z opłaty targowej dla sprzedaży w budynkach i budowlach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt zakłada też wykreślenie z ustawy zwolnienia z opłaty targowej opłacających podatek od nieruchomości targowiskowych. PiS jest przeciwny tej zmianie. "PiS nie może się godzić na takie pojmowanie wolnego rynku - oczywiście ten wolny rynek jest w cudzysłowie" - mówił.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówił, że zakres zmian, jaki po wielu debatach zaproponowały połączone sejmowe komisje jest niezbędny do utrzymania porządku prawnego po orzeczeniu TK. Apelował o przyjęcie nowelizacji w kształcie zaproponowanym przez połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego. "To pewien kompromis między dochodami gmin, a kosztami przedsiębiorców. Pamiętajmy, że znosimy opłatę targową w budynkach, w efekcie ekonomicznym jest to znaczna ulga dla przedsiębiorców" - podkreślił Grabowski.

Projekt ma wejść w życie 19 czerwca. Do 18 czerwca Trybunał Konstytucyjny pozwolił, by obowiązywały zakwestionowane przepisy.

Czytaj także: Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA