| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku

Wysokość stawek podatków i opłat lokalnych określa w uchwale rada gminy. Jednak, podejmując decyzje, radni muszą pamiętać, że stawki te nie mogą być wyższe niż górne granice dla tych podatków i opłat określane corocznie przez Ministra Finansów. W przypadku podatku od środków transportowych obowiązują także stawki minimalne, których wysokość zmieni się od 1 stycznia 2011 r.

Co roku radni podejmują decyzję o wysokości podatku od nieruchomości, opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i od posiadania psów oraz podatku od środków transportowych. Raz ustalone stawki nie powinny być zmieniane w trakcie roku. Dopuszcza się wyłącznie obniżanie stawek lub wprowadzanie zwolnień w trakcie roku. Niedopuszczalne jest podwyższanie stawek.

Według przepisów rada gminy „określa wysokość stawek”, a zatem podjęcie uchwały w sprawie stawek podatków i opłat lokalnych należy traktować jako obowiązek, a nie uprawnienie gminy. Jeżeli radni nie przyjmą uchwały w sprawie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na kolejny rok, stosowane są stawki obowiązujące w poprzednim roku.

Czytaj także:

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 r.>>

Na internetowej stronie Ministerstwa Finansów ukazało się obwieszczenie szefa resortu w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2011 r. Obwieszczenie aktualizuje maksymalne stawki kwotowe podatków.

Czym są podatki i opłaty lokalne>>

W stanowiących podstawowe jednostki samorządu terytorialnego w Polsce gminach najważniejszym źródłem dochodów własnych samorządu pozostają wpływy z podatków.

Jakie opłaty lokalne są pobierane na terenie gminy>>

Osoby zajmujące się sprzedażą na targowiskach muszą wnosić opłatę targową. Z kolei drobni przedsiębiorcy, prowadzący np. pensjonaty w miejscowościach o korzystnym klimacie, powinni pamiętać, że turyści lub wczasowicze powinni uiścić opłatę miejscową lub uzdrowiskową.

Kompetencje do ustalania i pobierania opłaty targowej>>

Czy zakład budżetowy może pobierać opłatę targową od osób handlujących na jego terenie i czy opłata ta może być dochodem zakładu budżetowego?

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Źródło:

INFOR
Praktyczny leksykon VAT 2019. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »