Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku
REKLAMA
Co roku radni podejmują decyzję o wysokości podatku od nieruchomości, opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i od posiadania psów oraz podatku od środków transportowych. Raz ustalone stawki nie powinny być zmieniane w trakcie roku. Dopuszcza się wyłącznie obniżanie stawek lub wprowadzanie zwolnień w trakcie roku. Niedopuszczalne jest podwyższanie stawek.
REKLAMA
Według przepisów rada gminy „określa wysokość stawek”, a zatem podjęcie uchwały w sprawie stawek podatków i opłat lokalnych należy traktować jako obowiązek, a nie uprawnienie gminy. Jeżeli radni nie przyjmą uchwały w sprawie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na kolejny rok, stosowane są stawki obowiązujące w poprzednim roku.
Czytaj także:
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 r.>>
Na internetowej stronie Ministerstwa Finansów ukazało się obwieszczenie szefa resortu w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2011 r. Obwieszczenie aktualizuje maksymalne stawki kwotowe podatków.
Czym są podatki i opłaty lokalne>>
W stanowiących podstawowe jednostki samorządu terytorialnego w Polsce gminach najważniejszym źródłem dochodów własnych samorządu pozostają wpływy z podatków.
Jakie opłaty lokalne są pobierane na terenie gminy>>
Osoby zajmujące się sprzedażą na targowiskach muszą wnosić opłatę targową. Z kolei drobni przedsiębiorcy, prowadzący np. pensjonaty w miejscowościach o korzystnym klimacie, powinni pamiętać, że turyści lub wczasowicze powinni uiścić opłatę miejscową lub uzdrowiskową.
Kompetencje do ustalania i pobierania opłaty targowej>>
Czy zakład budżetowy może pobierać opłatę targową od osób handlujących na jego terenie i czy opłata ta może być dochodem zakładu budżetowego?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.