reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > UTK: jest nowy wniosek w sprawie tzw. opłaty dworcowej

UTK: jest nowy wniosek w sprawie tzw. opłaty dworcowej

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej - poinformował w piątek urząd. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty.

Chodzi o postulowaną przez spółkę Dworzec Polski, należącą do Grupy PKP opłatę, która miałaby być pobierana przez zarządcę dworców od przewoźników kolejowych. Mieliby oni płacić za każde zatrzymanie pociągu na dworcu. Kolejarze proponowali, by wysokość opłat była uzależniona od kategorii dworca i długości pociągu. Przychody z tej opłaty miałyby być przeznaczone na utrzymanie ogólnodostępnych, publicznych części dworców - przejść, hal, toalet, poczekalni. Według wyliczeń kolejarzy na utrzymanie ok. 900 czynnych polskich dworców brakuje ok. 135 mln zł. rocznie.

W ubiegłym tygodniu prezes UTK Krzysztof Jaroszyński poinformował, że poprzedni wniosek o zatwierdzenie stawek Urząd Transportu Kolejowego pozostawił bez rozpatrzenia - oznacza to, że opłata taka na razie nie zostanie wprowadzona. Prezes UTK przyznawał wówczas, że termin na złożenie wniosku "dawno minął", ale ze względu na to, że kolejarze borykali się z problemami formalnymi, to UTK może jeszcze przyjąć nowy wniosek.

Jak poinformował UTK, w czwartek do prezesa UTK wpłynął kolejny wniosek spółki Dworzec Polski, zawierający m.in. cennik stawek opłaty dworcowej. "Wniosek zostanie wnikliwie przeanalizowany" - poinformował UTK.

Opłata dworcowa miałaby zacząć obowiązywać od wprowadzenia nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu br.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama