REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy chcą arbitrażu prezydenta w negocjacjach z MF

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich. Samorządowcy zaapelowali do niego o arbitraż w negocjacjach z rządem dotyczących m.in. rozporządzenia ministerstwa finansów z grudnia 2010 r. ws. zadłużenia samorządów.

Od kilku miesięcy toczą się negocjacje między organizacjami samorządowymi a Ministerstwem Finansów na temat planowanych przez resort ograniczeń deficytu budżetowego gmin. MF planuje ograniczenie deficytu budżetowego w samorządach - o 4 proc. w 2012 r., 3 proc. w 2013 r., 2 proc. w 2014 r., o 1 proc. w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Samorządowcy bardzo negatywnie oceniają też rozporządzenie ministra finansów Jacka Rostowskiego z grudnia 2010 r. Zgodnie z nim do bilansu zadłużenia, oprócz kredytów i pożyczek, wlicza się też umowy leasingowe, podpisane kontrakty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz umowy z odroczonym terminem płatności, dłuższym niż rok. Samorządy chcą, by resort wycofał się z tych rozwiązań.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim o problemach nurtujących samorządy mówił prezes UMP, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jak ocenił grudniowe rozporządzenie ministra narzuca zbyt rygorystyczne ograniczenia finansów jednostek samorządu terytorialnego.

"Gminy przygotowały wieloletnie plany finansowe, sięgające perspektywą kilku lat do przodu. Podjęliśmy zobowiązania wobec naszych mieszkańców, wobec banków, wobec firm, które budują w naszych miastach drogi, mosty, infrastrukturę kanalizacyjną" - mówił Adamowicz. Tymczasem - oceniał - w efekcie rozporządzenia MF samorządy "powinny teraz te wszystkie działania wyhamowywać, ograniczać wydatki inwestycyjne, narażając się na niewykorzystanie środków unijnych".

REKLAMA

"Apelujemy o arbitraż ze strony pana prezydenta, by nie doprowadzić do sytuacji, kiedy z jednej strony zachęca się nas przez wiele lat, żeby korzystać ze środków unijnych, a (z drugiej strony) teraz powinniśmy te nasze działania wyhamowywać" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adamowicz zwrócił też uwagę, że rząd obecnie kończy prace nad koncepcją przestrzennego zagospodarowania Polski. "Jest to kwestia bardzo ważna, zasadnicza. Z satysfakcją stwierdzamy, że rząd przyjął za podstawę tejże koncepcji zasadę, że kraj ma się rozwijać w sposób zrównoważony, w oparciu o sieć 12 metropolii (...). Chcielibyśmy, aby pan prezydent i jego zaplecze eksperckie wspierali nas w dalszych działaniach, mających na celu utrwalanie roli i znaczenia metropolii" - powiedział.

Prezydent Komorowski podziękował samorządowcom za zasygnalizowanie mu nurtujących ich problemów i wyraził przekonanie, że możliwa będzie na tym polu współpraca między nimi a Pałacem Prezydenckim.

Komorowski wręczył też "zasłużonym działaczom samorządowym" odznaczenia państwowe. Wieloletniego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został b. prezydent Lublina, obecnie radny sejmiku wojewódzkiego Adam Wasilewski. Ponadto Złotym Krzyżem Zasługi prezydent odznaczył: wiceszefową Rady Warszawy Ligię Krajewską oraz prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Prezydent zwrócił uwagę, że obecnie metropolie powstają w Polsce w sposób "absolutnie spontaniczny", a Polacy "nikogo nie pytając o żadne regulacje ustawowe, nogami decydują o tym, gdzie się żyje dobrze, gdzie się chce znajdować swoje szanse na pracę, na rozwój". Zdaniem Komorowskiego jedną z dźwigni rozwoju Polski mogą być "ambicje Polski lokalnej - poszczególnych gmin, wsi, miasteczek". "To widać dzisiaj, jak te dźwignie działają" - mówił. Jednocześnie zaznaczył, że "zawsze dźwigniami rozwoju były także wielkie miasta, były także ośrodki metropolitalne".

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku z inicjatywy prezydentów Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Celem organizacji jest włączenie metropolii Polski w sieć metropolii Unii Europejskiej. W UMP współdziałają eksperci oraz najwyższe władze 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Szefem Rady UMP jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a prezesem zarządu - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 

Czytaj także: Samorządy żądają wycofania rozporządzenia MF o klasyfikacji długu>>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA