Sejm: samorząd w 3 miesiące spłaci długi szpitala
REKLAMA
Ustawa o działalności leczniczej ma być przełomową regulacją dla systemu ochrony zdrowia. W jednym akcie prawnym kompleksowo uregulowane zostaną zasady prowadzenia działalności leczniczej. Podmioty prowadzące działalność leczniczą – których status na gruncie obecnych przepisów nie jest jasno i jednoznacznie uregulowany – zostaną zakwalifikowane do kategorii przedsiębiorców z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z celowości działania tych placówek dla dobra ogółu.
REKLAMA
REKLAMA
Jednostki sektora finansów publicznych wykonujące działalność leczniczą uzyskają status przedsiębiorcy według przepisów Kodeksu cywilnego, nie będą jednak uznawane za przedsiębiorców w świetle przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Nie będą więc musiały być wpisywane do rejestru przedsiębiorców ani też spełniać wymogów przewidzianych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcami nie będą samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (z tym, że dotyczyć to będzie istniejących zakładów, bowiem zasadniczo nie będzie można już tworzyć nowych placówek tej formie) oraz podmioty lecznicze w formie jednostki budżetowej. W związku z tym np. odpowiedzialność za zarządzanie tymi jednostkami ponosić będą ich kierownicy a niektóre stanowiska będą musiały być obsadzane w drodze konkursu.
Zwiększona zostanie odpowiedzialność jednostek samorządu za sytuację finansową szpitali. Jeśli szpital wykaże w sprawozdaniu finansowym ujemny bilans (wynik powiększony o koszty amortyzacji uzyska wartość ujemną), samorząd będzie miał 3 miesiące na jego wyrównanie. W przypadku niespłacenia zadłużenia jednostka samorządu zobowiązana będzie w terminie 12 miesięcy do likwidacji szpitala lub zmiany jego formy organizacyjno-prawnej.
Samorządy będą mogły tworzyć nowe podmioty lecznicze jedynie w formie:
- spółki kapitałowej
- jednostki budżetowej
Projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, był także przedmiotem prac Komisji Zdrowia. Dziś Parlament kontynuuje nad nim prace.
Mimo optymistycznych założeń autorów projektu, planowane regulacje spotkały się z krytyką wielu środowisk. Jak informuje PAP - NSZZ Solidarność wystosował w tej sprawie list do parlamentarzystów w którym stwierdza, iż przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego doprowadzi do zapaści systemu i obniżenia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.
Czytaj także: Zadłużenie szpitali - podsumowanie>>
REKLAMA
REKLAMA