reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. przekształcenia szpitali

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. przekształcenia szpitali

Sejm uchwalił ustawę dot. m.in. przekształceń szpitali; znalazł się w niej zapis umożliwiający zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Pielęgniarki z OZZPiP protestują przeciw temu i okupują sejmową galerię. Piątkowe rozmowy z minister zdrowia nie przyniosły porozumienia.

Ustawa o działalności leczniczej to jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego. Zakłada, że nie będzie obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki, ale samorządy, które tego nie zrobią, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.

W ustawie znalazła się poprawka, która umożliwia pracę pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli kontraktów. Sprzeciwiają się temu pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, które od czwartku okupują sejmową galerię i zapowiadają, że będą kontynuowały protest przynajmniej do niedzieli. Ich zdaniem zatrudnienie na kontrakcie spowoduje zwiększenie liczby godzin pracy, a tym samym obniży się jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów. Pielęgniarki uważają, że taka forma zatrudnienia odbiera im m.in. prawo do urlopu.

Przedstawicielki OZZPiP prowadziły w piątek rozmowy z minister zdrowia Ewą Kopacz, która uważa, że uniemożliwienie pracy na kontraktach byłoby sprzeczne z konstytucją. Kopacz twierdzi, że jest grupa pielęgniarek, które już teraz tak pracują i są z tego zadowolone. Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd szuka rozwiązania optymalnego dla wszystkich pielęgniarek, a nie tylko dla jednej grupy.

Wieczorem OZZPiP poinformował, że rozmowy z minister zdrowia nie przyniosły porozumienia, negocjacje mają być kontynuowane.

Ustawa o działalności leczniczej zakłada, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami, nie będzie można tworzyć nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (sp zoz-ów). Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. W ustawie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy m.in. dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Zdania ekspertów o ustawie są podzielone. Robert Mołdach z Pracodawców RP jest zdania, że w systemie ochrony zdrowia konieczny jest udział podmiotów prywatnych i dzielenie ryzyka, ponieważ żadne państwo nie jest w stanie zapewnić opieki medycznej, odpowiedniej infrastruktury, sprzętu na satysfakcjonującym poziomie. Uważa on, że obowiązkowe przekształcenia nie byłyby dobrym rozwiązaniem, pozytywnie ocenił zaproponowany w ustawie kompromis.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama