REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. przekształcenia szpitali

REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę dot. m.in. przekształceń szpitali; znalazł się w niej zapis umożliwiający zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Pielęgniarki z OZZPiP protestują przeciw temu i okupują sejmową galerię. Piątkowe rozmowy z minister zdrowia nie przyniosły porozumienia.

Ustawa o działalności leczniczej to jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego. Zakłada, że nie będzie obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki, ale samorządy, które tego nie zrobią, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.

REKLAMA

REKLAMA

W ustawie znalazła się poprawka, która umożliwia pracę pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli kontraktów. Sprzeciwiają się temu pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, które od czwartku okupują sejmową galerię i zapowiadają, że będą kontynuowały protest przynajmniej do niedzieli. Ich zdaniem zatrudnienie na kontrakcie spowoduje zwiększenie liczby godzin pracy, a tym samym obniży się jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów. Pielęgniarki uważają, że taka forma zatrudnienia odbiera im m.in. prawo do urlopu.

Przedstawicielki OZZPiP prowadziły w piątek rozmowy z minister zdrowia Ewą Kopacz, która uważa, że uniemożliwienie pracy na kontraktach byłoby sprzeczne z konstytucją. Kopacz twierdzi, że jest grupa pielęgniarek, które już teraz tak pracują i są z tego zadowolone. Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd szuka rozwiązania optymalnego dla wszystkich pielęgniarek, a nie tylko dla jednej grupy.

Wieczorem OZZPiP poinformował, że rozmowy z minister zdrowia nie przyniosły porozumienia, negocjacje mają być kontynuowane.

REKLAMA

Ustawa o działalności leczniczej zakłada, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami, nie będzie można tworzyć nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (sp zoz-ów). Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. W ustawie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy m.in. dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdania ekspertów o ustawie są podzielone. Robert Mołdach z Pracodawców RP jest zdania, że w systemie ochrony zdrowia konieczny jest udział podmiotów prywatnych i dzielenie ryzyka, ponieważ żadne państwo nie jest w stanie zapewnić opieki medycznej, odpowiedniej infrastruktury, sprzętu na satysfakcjonującym poziomie. Uważa on, że obowiązkowe przekształcenia nie byłyby dobrym rozwiązaniem, pozytywnie ocenił zaproponowany w ustawie kompromis.

Według eksperta ochrony zdrowia Adama Kozierkiewicza pewnym zagrożeniem jest to, że sp zoz-y będą mogły być przekształcane bez wcześniejszej restrukturyzacji, a więc spółki będą dziedziczyć m.in. strukturę zatrudnienia, zadłużenia i nieefektywność zarządzania, a w efekcie mogą stracić płynność finansową.

Marek Balicki, poseł SLD, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie uważa, że największym minusem ustawy jest to, że szpitale przekształcane mają być w spółki, których celem będzie wynik finansowy. Według niego pogoń szpitali za zyskiem doprowadzi do tego, że system będzie mniej efektywny, co odbije się niekorzystnie na dostępie pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

W piątek sejmowa komisja zdrowia zakończyła prace nad pozostałymi projektami rządowego pakietu ustaw zdrowotnych: refundacyjnej, o systemie informacji w ochronie zdrowia i nad projektami nowelizacji ustaw: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Prawdopodobnie będą głosowane podczas kolejnego posiedzenia Sejmu.

Zobacz: Rządowy projekt ustawy o działalności leczniczej>>

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

REKLAMA

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA